Mobil cihaz kamerası pazarında kim lider?

0

Cep telefonları satışlarında düşüş sürüyor olabilir ama telefon üreticileri arasında artan rekabet telefonlar için kamera üreten şirketlerin işine yaradı. Cep telefonları için CMOS imaj sensörü pazarının önümüzdeki 5 yıl içinde 20 milyar dolara büyüklüğe çıkması bekleniyor ve şu anda pazarın lideri, yıllık 3,6 milyar dolar satışla Sony.

2015’de toplam 6,7 milyar dolar büyüklüğe ulaşan pazarda Sony’nin payı %35 ve firmanın önümüzdeki yıllarda pazar payını arttırması da bekleniyor zira Sony’nin kameralar ve fotoğrafçılık konusunda eskiden gelen deneyimi bu alanda onu en güçlü oyunculardan biri yapıyor. Telefonlarında güçlü bir kamera isteyen üreticiler de tercihlerini Sony sensörlerinden yana kullanıyorlar.

Öte yandan sektördeki diğer oyuncular da Samsung, Omnivision, On Semiconductor, Canon, Toshiba ve Panasonic. Ancak bu firmların pazar payları çok küçük kalıyor. İkinci konumdaki Samsung’ın payı %19 ile neredeyse Sony’nin yarısı.

CMOS sensörlerine olan talebin patlamasında tek neden akıllı telefon üretimi de değil. Akıllı otomobillerin sayısının artmasıyla artık her otomobilde birden çok sayıda kamera kullanma gereği ortaya çıkıyor. Park sensörlerinden, şehir içi çarpışma önleme sistemlerine kadar, değişik güvenlik teknolojileri, çok sayıda kamera gerektirebiliyor. Dolayısıyla, her telefon için iki kamera yeterli olurken önümüzdeki beş yıl içinde artık üretilen her otomobil için 3-5 kamera gereksinimi doğacak. Bu da artık otomobil üreticilerinin de Sony ve rakiplerinin kapısını çalacağı anlamına geliyor.

Dolayısıyla önümüzdeki beş yıl içinde CMOS sensörlerine olan talebinin artışı bu sensörlerin fiyatlarının artmasına neden olacak. Piyasaya yeni oyuncular girmez veya mevcut üretim kapasitesi gözle görülür şekilde artmazsa, sensör fiyatlarındaki artışın telefon maliyetlerini de arttırarak telefon fiyatlarını yukarı çekmesi ve üreticilerin kar marjını düşürmesi olası görünüyor. Zaten çok küçük kar marjıyla çalıştıklarından şikayet eden LG gibi markaların bu süreçte telefon üretiminden çekilmesi ise sürpriz olmayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>