Sosyal medya devlerine nefret söylemi cezası!

2

Fransa yasaları, ırkçı, homofobik ve anti-seminizm odaklı söylemleri nefret söylemi olarak tanımlıyor ve yasaklıyor. Bu yasa şimdi Facebook, Twitter ve YouTube başta olmak üzere tüm internet devlerinin başını yakabilir.

Fransız mahkemeleri, yasaların yasaklamış olduğu nefret söylemini içeren paylaşımları engellemekte yavaş kaldığı için Facebook, Twitter ve YouTube’a karşı açılan davalarda, sosyal medya devlerine ağır cezalar vermeye hazırlanıyor.

Davaları açan sivil toplum kuruluşlarının sözcüleri ise basına verdikleri demeçlerde, “sosyal medya devlerinin kazandıkları dev gelire rağmen ödedikleri küçük vergi düşünülürse, nefret söylemini engellemek için yapmak zorunda oldukları yatırımları reddetmeleri kabul edilemez,” yorumunu yapıyorlar.

YouTube ve Facebook sözcüleri ise, nefret söylemini tespit ettikleri anda kaldırdıklarını, bu içerikleri tespit edebilmek içinse şikayet mekanizmasının çalışması gerektiğini vurgularken, Facebook mizahi yorumları nefret söylemi içine almadığının altını çiziyor.

Twitter ise kendi platformlarında özgür ifadeye önem verdiklerini ve insanları ifade etmekten korkutmayı tercih etmediklerini belirterek nefret söylemi tanımının yasalarca çok geniş tutulduğunu ve bunun ifade özgürlüğünü kısıtladığını vurguluyor.

Fransa’daki mahkemeler, şimdi sosyal medya servislerine ağır cezalar keserek aynı zamanda Fransa’da erişime engellenmesine hükmedebilirler. Daha da ötesi, bu karar Avrupa’nın diğer ülkelerinde de kabul görürse, sosyal medya devlerini zor günler bekliyor olacak.

 

Yorumlar

  1. bizim ülkemizde ise nefret söyleminde bulunmayan insan bulmak neredeyse imkansız, herkes bir başkasından nefret ediyor ve bunu açık açık ifade ediyor.

  2. Türkiye’de engellenmeye kalksa VPN ile zorla girmeye çalışırız…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>