Sosyal medya devlerine tekel soruşturması geliyor

0

ABD yönetimi, sosyal medya ve internet şirketlerinin tekel oluşturup oluşturmadığını incelemek için yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya tekel mi oluşturuyor?

Beyaz Saray’ın hazırladığı yasa taslağına göre, hızlı bir şekilde form alan ve uygulamalar geliştiren sosyal medya şirketlerinin aksiyonlarını incelemek için federal kurumlar hızlı bir şekilde aksiyon alabilecekler ve geliştirilen uygulamaların anti-tekel yasalarına uygun olup olmadığını değerlendirebilecekler.

Yeni yasa tasarasının henüz resmiyet kazanmadığının ve Trump’ın ofisinde üzerinde çalışma yapıldığını vurgulayan Beyaz Saray yetkilileri bu yasanın herhangi bir sosyal medya şirketini hedef almadığını, genel olarak tüm internet ve online servislerin aksiyonlarını düzenleyecek bir çalışma olduğunun altını da çiziyorlar.

Ancak öte yandan, Trump’ın Facebook, Google ve Amazon’a karşı kişisel kini olduğu ve seçim kampanyası sırasında, başkan seçildikten sonra bu gruplara ağır yaptırımlar getireceğini açıkça beyan ettiği biliniyor. Hata bu çatışma o kadar büyümüştü ki, seçim sonrasında Amazon’un patronu Jeff Bezos, seçim öncesinde Trump’la yaşadığı ağır ağız dalaşı nedeniyle bizzat özür dilemek zorunda kalmıştı.