Sosyal medya profiliniz ruhunuzun aynası mı?

0

Sosyal medya, hiç kuşkusuz haberlere, etrafımızda olanlara en hızlı bir şekilde ulaştığımız popüler bir mecra. Ancak, yapılan analizler, kullanıcıların sosyal medyada paylaşılan negatif mesaj ve linklerden önemli ölçüde etkilenebildiklerine işaret ediyor. Dolayısıyla, ruh halimizin gün boyunca nasıl olacağının sosyal medya etkileşimimizle doğrudan ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Gün boyunca ekranlarımızdan geçen haberlerin önemli bir bölümünün negatif duygular uyandırdığı yadsınamaz bir gerçek. Ancak, en azından dijital ortamda bu tür içeriklerin ayıklanabilmesini sağlamak artık mümkün olacak. Google tarafından geliştirilen ağ tarayıcısı Chrome için tasarlanan bir eklenti, mikroblog Twitter’da haber kaynağına düşen negatif paylaşımları cımbızlıyor.

Google’ın, Chrome tarayıcı sayfasında “A Better Place” başlığı altında yer alan uzantı, sabah 7 ile 11 saatleri arasındaki negatif Tweet’leri cımbızlıyor. “A Better Place” geliştiricisi Jonty Wareing, bunu, bir diğer sosyal ağ Facebook’un uyguladığı psikolojik testin sonuçlarından esinlenerek tasarladığını ifade ediyor. Zira, 700 bin kullanıcı üzerinde yapılan sosyal test sonucunda, kullanıcıların haber kaynağında görüntüledikleri olumsuzlukların duygu ve davranışlarına yansıdığı paylaşılmıştı.

Kimilerinin kullanışlı bulmadığı uzantıya aşağıdaki link aracılığıyla ulaşılabiliyor:

https://chrome.google.com/webstore/detail/a-better-place/ajihembjdmpchmpcocjlagkfcobmdaog

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>