Sosyal medyada paranızı israf etmeyin

0

Günümüzde ‘viral pazarlama’ şirketlere oldukça cazip geliyor. Tek yapılması gereken bir mesaj yaratmak ve yaymaları için insanlara teslim etmek gibi bir algı oluşmuş durumda. Ancak University of Colorado’dan pazarlama profesörü Peter McGraw’a göre bu tam olarak böyle değil.

Amerikalı yerel medya araştırma firması BIA/Kelsey’in yaptığı araştırmaya göre KOBİ’ler sosyal medyaya oldukça dalmış durumdalar, ancak nasıl çalıştığından pek haberdar değiller. Verilere göre KOBİ’lerin yüzde 75’i sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanıyor (geçtiğimiz sene bu oran yüzde 71’di). BIA’den Steve Marshall’ın söylediğine göre bu kullanıcı dostu, ucuz ve yerel müşterilerle iletişime geçmede yardımcı bir platform için şaşılacak bir oran değil. Bu durum ek olarak şirketlerin toplam medya bütçelerinin neden yüzde 21.4’ünü oluşturduğunu da açıklıyor elbette (bu oran dış mekan reklamları için yüzde 18.5)

Şirketlerin hatırı sayılır bir bütçelerini sosyal medyaya ayırıyor

Fakat tüm bu verilere rağmen konu verime gelince rakamlar oldukça düşüyor. Hatırı sayılır bir bütçelerini sosyal medyaya ayıran şirketlerin sadece yüzde 24’ü ‘olağanüstü’ veya ‘mükemmel’ geri dönüş aldıklarını belirtiyorlar. Aynı oran video reklamlarda yüzde 59.3, sadece sesli reklamlarda yüzde 57.7, akıllı telefon ve tablet reklamlarda ise yüzde 54.

Yüksek bütçeler ayrılmasına rağmen sonuçların tatmin edici olmadığı bir gerçek. Dolayısıyla sosyal medya pazarlamasında şu üç tavsiyeye dikkat etmekte fayda var:

– Anahtar performans göstergelerinizi (KPI – Key performance indicator) iyi belirleyin: Bu göstergeler size bir şeyin işe yarayıp yaramadığını gösteren sayılardır. İhtiyacınıza göre şekilleneceklerdir – satışınızı arttırmak veya marka yaratmak için daha çok insana ulaşmak isteyebilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun medyadaki varlığınız şirketinizin farklılığın tam olarak ne olduğunu ön plana çıkarmalı.

– Zamanlamaya dikkat edin: Pazarlama kampanyalarınız, KPI rakamlarınız ve satışlarınız arasındaki yakınlığı takip etmelisiniz.

– Eski usül pazarlama taktiklerine de başvurun: Onlarca yıldır pazarlamacılar özel kodlar ve kuponlardan yararlanıyorlar. Her kampanyanız için özel bir fiyat belirleyip hangisinin daha çok işe yaradığını takip edin.

Biraz pratik zeka ile her türlü pazarlama kampanyasını gözden geçirerek bir süre sonra hangi türün çalışıp hangilerinin çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>