Subaru elektrikli araç planını genişletiyor

0

Subaru elektrik araç

Asya merkezli otomotiv şirketi Subaru elektrik araç piyasasına yönelik bir süredir planlama yapmaktaydı. Subaru, 2030 yılıyla yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor.

Subaru elektrikli araç piyasasında yer alacak

BMW, Mercedes gibi dünyanın önde gelen otomotiv şirketleri elektrikli araç piyasasına yatırımlarını sürdürürken, nispeten onlardan daha küçük olan şirketler de yatırımlarına devam ediyor. Bu şirketlerden biri de Japonya merkezli otomotiv üreticisi Subaru.

Asya pazarı dışında pek faaliyeti bulunmayan Subaru, 2030 yılı itibariyle tamamen elektrikli araç satışı yapmak istediğini duyurdu. Subaru, 2030 yılı başlarında küresel satışlarının yüzde 40’ının elektrikli olmasını, 2030 ortalarında ise tüm satışlarını elektrikli araçlardan yapmayı planladığını açıkladı.

Mevcut hibrit araçlarında Toyota’nın teknolojilerinden faydalanan Subaru, elektrikli araç sektöründe bir hayli iddialı. Subaru’nun CTO’su Tetsuo Onuki, tek hedeflerinin karbon emisyonlarını düşürmek olmadığını, Subaru karakteri taşıyan araçlar üreteceklerini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>