Süpermarket devi Tesco, Booker’ı satın aldı

0

İngiltere’nin en büyük süpermarket grubu olan Tesco, yeni bir satın alma daha duyurdu. 3.7 milyar sterlinlik bir anlaşmanın yapıldığı belirtilirken, bu anlaşma ile birlikte Booker Group firma bünyesine katıldı.

Booker Group, Birleşik Krallık’ın en büyük şirketlerinden birisi olduğu gibi zengin ürün seçeneği ile 700 bin merkeze tedarik sağlamaktadır. Booker ayrıca Premier, Budgens ve Londis gibi markalara da sahip durumda.

Tesco, Booker Group satın alması ile birlikte perakende satışın ötesine geçmeyi başaracak. Tesco CEO’su Dave Lewis tarafından yapılan açıklamalarda satın alma ile birlikte Tesco’nun yiyecek olan yere gireceği belirtildi. Tesco tarafından yapılan hamle, özellikle ülkede tartışma yarattı. Farklı kesimlerden gelen tepkilerde, satın almanın rekabet kurumu tarafından incelenmesi gerektiği vurgulandı. Fakat CEO Lewis özelikle birleşmenin düşük riskli olduğunu özellikle ifade etti.

Tesco Pazarı Bırakmaya Niyetli Değil!

Satın alma için yapılan değerlendirmelerin büyük bir bölümünde Tesco’nun pazarı bırakmak istemediği ve farklı rakipler yaratmak yerine kendini güçlendirmeyi tercih ettiği belirtildi.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>