Sürücüsüz uçan taksiler hizmete başladı

0

Sürücüsüz uçan taksiler

Çin’de sürücüsüz uçan taksiler hizmet vermeye başladı. Zhaoqing’de misafirler uçan taksileri kullanabiliyorlar.

Sürücüsüz uçan taksiler ile yolculuk dönemi

Günümüzde sürücüsüz bir şekilde hareket eden uçan taksilere yönelik birçok prototip çalışma bulunuyor. Özellikle de Dubai’de bunun birçok örneğini görmüştük. Çin bunu kentsel hava taşımacılığı modeline dönüştürerek bir ilke imza attı.

Zhaoqing şehrinde kullanıma sunulan EH216 AAV model uçan taksiyle, bölgeyi ziyaret eden misafirler doğal manzaraya tepeden bakabiliyorlar. EH216 AAV model hava aracının teknik özelliklerine baktığımızda ise iki kişilik taşıma kapasitesiyle 1 saat kadar havada kalabiliyor. EH216 AAV ilk etapta bölgedeki doğal güzelliklerin gezilebilmesi için kullanılıyor.

EHang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen proje bu alanda örnek niteliği taşıyor. Çin’in uçan taksi hizmetini diğer şehirlerde de genişletmesi bekleniyor. EHang tarafından paylaşılan bilgilere göre uçan taksi sektörü önümüzdeki yıllarda 9 milyar dolar gelir sağlayabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>