Suudi Arabistan’da mega şehir inşa edilecek

0

Mega şehir projesiyle Suudi Arabistan yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor. ABD’deki New York’tan 33 kat daha büyük olacak ve enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji ile karşılayacak.

Mega şehir projesi: NEOM

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’da, küresel çapta yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar ile düşen petrol fiyatları nedeniyle petrol işçilere yapılan ödemelerde zorluk yaşanıyor. Ancak Suudi Arabistan son mega şehir projesiyle bu küresel dönüşüme ayak uydurmaya kararlı görünüyor.

Hükümet, Ürdün ve Mısır’a bağlanacak ve yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle ihtiyacını karşılayacak bir mega şehir inşa edecek. 500 milyar dolarlık yatırımla oluşturulacak yeni şehirde fosil yakıt kullanılmaması amaçlanıyor. NEOM adı verilen proje, gümünüzün mega şehri olarak nitelendirilen New York’tan 33 kat büyük olacak ve yaklaşık 16.464 kilometrekarelik bir alanı kaplayacak.

NEOM projesini Siemens AG ve Alcoa Inc’in eski genel müdürü Klaus Kleinfeld yürütecek ve NEOM’un ilk bölümü 2025 yılında tamamlanacak. Suudi Veliaht Prens Mohammed bin Salman, NEOM ile petrol ihracatına olan güveni azaltmayı hedeflediklerini ve ülke ekonomisini petrolün ötesine taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>