Tek bir tweet’le 900 milyon dolar

0

Elon-MuskBir şirketin yöneticisi ya da sahibisiniz. Şirketinizin ve şahsınızın günümüzde her şirket ve yöneticinin olduğu gibi sosyal medya hesapları da var. Eğer, isminiz şirketinizden bile daha fazla anılıyorsa paylaştığınız her mesaj doğrudan şirketinizin piyasa değerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Bu sınıfa girebilir diyebileceğimiz isimlerden biri Elon Musk. Kamuoyunda daha çok Tesla Motors’un kurucusu olarak bilinse de Musk’ın farklı sektörlerde yatırımları da mevcut. ABD merkezli solar enerji şirketi SolarCity ve uzay yolculukları için çalışan SpaceX ilk akla gelen örnekler…

Musk, 30 Mart tarihinde toplam 115 karakter içeren bir mesaj paylaştı. Mesajında Tesla’nın yeni bir ürün geliştirdiğini ve 30 Nisan’da bunu açıklayacağını yazdı. Aynı mesajda, bu ürünün bir otomobil olmadığını da özellikle belirtti.

Musk_tweetİşte ne olduysa ondan sonra oldu. 1 milyon 900 bine yakın takipçisi bulunan Musk’ın bu Twitter mesajı haberi hazırladığımız an itibariyle 6904 kez yeniden tweet’lendi, 5600’den fazla hesap sahibi tarafındansa favorilere eklendi. Bu sayılar, farklı alanlarda da ulaşılabilen değerler. Ancak bu 115 karakterlik mesajın asıl değeri borsada kendini gösterdi.

Şirketin hisseleri mesajın paylaşılmasından sadece 10 dakika sonra yüzde 4 artış gösterdi. Bu artış ise Tesla Motors’un piyasa değerinin aynı sürede 900 milyon doların üzerinde artmasını sağladı.

Bu tip çıkışlar elbette ilgili düzenleyici kurumların uyarısını da beraberinde getiriyor. Bu örnekte de ABD’deki ilgili kurum olan SEC bir açıklama yayınlamayı ihmal etmedi.

Tesla, Türkiye için personel alımına başladı

Şirketin 2016 planlarında Türkiye’nin de olduğunu daha önce yazmıştık hatırlarsanız. Yeni bir gelişme, Tesla artık personel arayışına da girdi. Şirketin kariyer sayfasında Servis Müdürü arandığına dair bir ilan yayına girmiş durumda. Zamanla farklı pozisyonlar için de personel ilanlarını görmek şaşırtıcı olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>