Techinside Google News
Techinside Google News

Teknoloji satış profesyonelleri sonuç odaklı çalışıyor

Teknolojinin satış profesyonelleri Asya ülkelerinden daha tecrübeli.
- Advertisement -

Teknoloji Sektoru-Satis Barometresi

Dünyanın önde gelen işe alım danışmanlık firmalarından Michael Page’in Satış Barometresi araştırmasının sonuçlarına göre, teknoloji sektörü satış profesyonelleri başarıyı sonuç odaklı çalışmada yakalıyor. Çoğunluğunun Asya ülkelerinde yurt dışı tecrübesi olduğu göze çarpıyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde gerçekleştirilen Satış Barometresi, sektör çalışanlarının eğilimleri ve kariyer hedefleri konusunda önemli ipuçları sunuyor.

 Asya ülkeleri ilk tercih
Teknoloji sektörü satış profesyonellerinin yüzde 44,3’ü yurt dışı deneyimli. Tecrübe kazanmak için yzüde 25,6’sı Asya ülkelerini ilk sırada tercih ederken, bunu yüzde 16,3 ile Almanya ve yüzde 14 oranı ile İngiltere izliyor. Yurt dışı çalışma tecrübesi olmayanların çoğunluğu ise ABD’de çalışmayı istediğini belirtiyor. Satış profesyonelleri farklı ülkelerin iş dünyalarını tanıyarak tecrübelerini ve iş ağlarını genişletmeyi hedefliyor.

Satış profesyonelleri uzmanlaşmanın gücüne inanıyor
Satış profilinde yüzde 48,5 uzman, yüzde 12,4 etkileyici, yüzde 10 ısrarcı bir tutum tercih edilirken, teknoloji satış profesyonellerinin yüzde 45,4’ü sonuç,  yüzde  41,2’si iletişim odaklı satıcı profili çiziyor.

Teknoloji çalışanı kendi işini kurmayı hedefliyor
Teknoloji satış profesyonellerinin yaklaşık yüzde 70’i geçtiğimiz yılı durağan geçirdiklerini düşünürken, yüzde 20,6’sı sektörün krizde olduğunu düşünüyor. Çalışanların yüzde 93’ü iş ve özel hayat dengesini kurmakta  zorluk çekmezken, yüzde 72’si işlerinde kendilerini güvende hissediyor. Bu olumlu değerlendirmelere karşın yüzde 66’sı mesleğini değiştirmeyi düşünüyor. Satış profesyonellerinin işlerini seçerken öncelikleri  ise pozisyonun gelişimi (yüzde 40), şirketin sağladığı katma değer (yüzde 33), şirketin itibarı (yüzde 32) şeklinde sıralanıyor.

Araştırmaya katılan profesyonellerin yüzde 50,5’i lisans mezunu, yüzde 85,6’sı erkek ve yüzde 48,4’ü kendi işini kurmak istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir