Teknolojiden dolayı 5 milyon kişi işsiz kalacak

0

104163[1]

Yapay zeka, robotik ve biyoteknoloji alanlarında yapılan gelişmeler sonucu iş dünyasının değişmesi konuşuluyor. Tıpkı tarihte örneklerine rastlanabilecek teknolojik gelişmeler sonucu ölen meslekler gibi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı rapora göre teknoloji 2020 yılında 5 milyon işin ölmesine sebep olacak.

Rapora göre idari işler ve ofis işleri Dördüncü Sanayi Devrimi‘nin gelişiyle tarihe karışacak olan en riskli işler arasında yer alıyor. Dünyanın sanayi açısından en büyük 15 ülkesinden 350 şirketin katılımıyla gerçekleşen forumdan böyle bir sonuç çıkması işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Eski işlerin yerine yeni işler

Özellikle akıllı robotların gelişimi kas gücüne dayalı işlerin yerini almaya başlayacak. İlerleyen yapay zeka belki de bugün tahmin bile edemeyeceğimiz işleri elimizden alacak. Bunun yanı sıra teknoloji, profesyonel servisler ve medya sektörlerinde 2.1 milyon yeni fırsatınolacağı söyleniyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yöneticisi Klaus Schwab’a göre iş gücünün bu teknolojik gelişmeye açık olmadığı ülkeler yetenek sıkıntısı, kitlesel işsizlik ve büyüyen eşitsizlik ile karşılaşacak.

Değişen iş alanları eğitimde de değişikliklere neden olacak. Bugün ilkokula başlayan çocukların %65’inin henüz ortaya çıkmamış yeni iş alanlarında çalışacağı da söylendi. Yeni iş alanları için çocukları eğitmenin kritik önemtaşıdığının da altı çizildi.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>