Techinside Google News
Techinside Google News

Tencent’in en üst düzey risk kontrol yöneticisi, ayrılıyor!

Tencent Holdings'in fintech operasyonunda risk kontrolünü denetleyen üst düzey bir yönetici, teknoloji devi finansal işletmelerini düzenleyici gereklilikleri karşılamak için yenilemeye yaklaştıkça ayrılma zamanı gelmeye başladı.
- Advertisement -

Tencent Holdings’in fintech operasyonunda risk kontrolünü denetleyen üst düzey bir yönetici, teknoloji devi finansal işletmelerini düzenleyici gereklilikleri karşılamak için yenilemeye yaklaştıkça ayrılma zamanı gelmeye başladı. Tencent Financial Technology’de risk kontrolünden sorumlu başkan yardımcısı Yang Jun, Caixin’in şirketten ayrılmaya hazırlanıyor.  Tencent’in varlık yönetimi kolu Tengan Funds Sales’in genel müdürü olan Yang’ın geleneksel finansal hizmetler sektörüne geri dönmesinin muhtemel olduğunu düşünülmektedir.

Popüler mesajlaşma uygulaması WeChat’i işleten Tencent, genişleyen finansal hizmetlerini yeniden karıştırmak ve Pekin’in finansal riskleri dizginleme kampanyasının bir parçası olarak bir finansal holding şirketi, lisans başvurusunda bulunmak için düzenleyici gerekliliklerle karşı karşıya kalan önde gelen internet platformu şirketlerinden ayrıca, üst düzey yetkililer son zamanlarda, yaklaşık iki yıllık kısıtlamayı tamamlarken büyük platform şirketlerinin finansal işlerinde gerekli düzeltmeleri tamamlamaya yakın olduklarının sinyalini gösterdi.

Tencent’in en üst düzey risk kontrol yöneticisi, fintech yenilemesinde ayrılma kararı aldı.

Çin Halk Bankası Komünist Partisi sekreteri Guo Shuqing, Ocak ayında yaptığı açıklamada, internet sektörünün daha fazla denetiminin gerçekleştiği açıklamasında bulunmuştur. Caixin, düzenleyicilerin Tencent ile finansal işlerin yeniden yapılandırılması konusunda birkaç tur görüşme başlattığını, ancak nihai bir planın kararlaştırılmadığını öğrenilmiştir. Konuyai, ” bir finansal holding şirketi kurması ve lisans başvurusu Ant Group’tan sonraya kadar bekleyecek” açıkladı.

51 yaşındaki Yang, Ping An’ın Fintech Arm Lufax’ında beş yıl boyunca baş risk sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra 2020’de Tencent Financial Technology’ye katılmıştır. Daha önce Şangay Pudong Kalkınma Bankası’nda yaklaşık 20 yıl geçirdi. Caixin, Tencent’e katıldığından beri Yang’ın şirketin finansal hizmetlerini kapsayan genel bir risk kontrol yönetim sisteminin kurulmasına öncülük ettiğini öğrenilmiştir.

Yang, Tencent Financial Technology’nin baş risk sorumlusu rolünü oynadı, ancak şirketin bağımsız bir varlık olmadığı için böyle bir pozisyonu olmamasına rağmen, Tencent’e yakın bir kişi Caixin’e söyledi. Tencent Financial Technology’nin ana faaliyet alanları arasında Tencent’in ödeme hizmeti WeChat Pay, varlık yönetimi platformu Licaitong ve bir mikro kredi hizmeti bulunmaktadır. Bir finansal holding şirketinin kurulması, Tencent’in finansal iş revizyonu için hala bekleyen bir konudur. Finansal hizmet varlıklarını bağımsız varlıklara dönüştüren Alibaba Group ve JD.com Inc. gibi rakiplerinin aksine, Tencent’in finansal işletmeleri hala grubun içinde dağılmış durumda ve yeniden yapılanma ilerlemesini engellemiştir.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir