Terminatör, petrol endüstrisini dava ediyor

0

Arnold Schwarzenegger, gençliğinde Conan ve Terminatör filmlerindeki rolleriyle adından çok söz ettirdi, ardından da Kalifoniya valisi olarak görev yaparken halktan büyük destek topladı ama şimdi öyle bir şey yapmak üzere ki, tarihe adını çok farklı şekilde yazdırabilir.

Kasten yaptılar

Eski aktör ve vali Schwarzenegger, petrol şirketlerini savaşlar ve çevre kirliliği ile kasıtlı/bilinçli olarak dünyada insanların ölümüne sebebiyet verdikleri için dava ediyor.

Schwarzenegger’ın iddiasına göre, petrol şirketleri ile sigara şirketleri arasında fark yok ve devletin her türlü pterol ürününün kullanımında halkı bilinçlendirecek uyarıları yapması gerekiyor. Schwarzenegger ayrıca petrol şirketlerinin savaşlara ve ölümlere kasıtlı olarak sebebiyet verdiğini savunuyor.

Eski aktör ayrıca 1959 yılında yapılan araştırmalarla petrol endüstrisinin dünyada küresel ısınmaya neden olacağının bilindiğini, petrol şirketlerinin ve devlet yöneticilerinin bunu bildiğini, buna rağmen temiz enerji kaynaklarının geliştirilmesini kasten baltaladıklarını da dile getiriyor.

Dava sonucunda petrol şirketlerine herhangi bir cezanın ya da yaptırımın çıkması çok “olası” görülmese de Schwarzenegger’ın bu dava sayesinde temiz enerji tartışmasını dünya gündemine taşıyarak petrol ekonomisine çok ağır darbe vurması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>