Techinside Google News
Techinside Google News

Terrapattern uydu haritasında görsel arama yapıyor

Navigasyon konusunda yeni bir yetenek daha internete açıldı. Terrapattern arama motoru harita üzerinde görsel arama yapmaya imkan tanıyor.

Terrapattern isimli uygulama, dijital haritalar üzerinde çalışanlar için yeni bir fırsat sunuyor. Uydu haritaları üzerinde görsel arama imkanı sunan arama motoru sayesinde kullanıcılar uydu haritaları üzerinde farklı doğal şekilleri veya yapıları kolayca bulabiliyor.

Bu şekiller futbol sahası, havuz, otobüs durağı, göl, koruluk alan gibi lokasyonlar olabiliyor. Arama motoru, belirlediğiniz sınırlar içinde belirtilen şekilleri bulup işaretliyor. Böylece uydu haritaları üzerinde aramalar çok daha kolaylaşıyor.

- Advertisement -

Golan Levin, David Newbury ve Kyle McDonald tarafından geliştirilen Terrapattern, bu alanda genel kullanıma açılmış ilk örnek. Uygulama şimdilik ABD’deki dört şehir üzerinde araştırma yapmaya izin veriyor. New York, San Fransisco, Pittsburgh ve Detroit. Ancak bu teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte, arama bölgesinin kademe kademe tüm dünyaya yaygınlaşması bekleniyor. Ayrıca teknolojinin otonom sürüş teknolojileri içinde de kullanılması ihtimali bulunuyor.

ABD ordusu ise benzer bir teknolojiyi uzun yıllardır kullanıyor ve bu sayede dünya üzerindeki askeri hareketleri, füze rampalarını, askeri üsleri veya askeri teçhizatları ya da gözden ırak bölgelerde açılan gizli uçak pistleri (Kolombiya veya Meksika’dan ABD’ye uyuşturucu kaçıran çetelerin sık kullandığı yöntemlerden biri) gibi hedefleri kolayca tespit edebiliyor.

Google veya Apple gibi dev bir şirketin Terrapattern’i satın almak için harekete geçmesi de yeni arama motorunun geleceğine dair tahminler içinde yer alıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir