Tesla bataryaları evlerde kullanılabilecek mi?

0

Tesla bataryaları

V2G teknolojisi ile Tesla bataryları, sadece otomobiller ile sınırlı kalmayabilir. Elon Musk’ın açıklamasına göre, Tesla bataryaları farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Tesla bataryaları konutlar için tasarlanabilir

Şirketin yenilikçi politikaları arasında sadece elektrikli ve sürücüsüz otomobilleri daha iyi bir noktaya getirmek yer almıyor. Enerji sektörüne yönelik projeler de geliştiren Tesla, bataryalarının farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması için çalışacak gibi görünüyor. Elon Musk, Twitter’dan bir kullanıcının soruna verdiği yanıt ile V2G (Vehicle-To-Grid) teknolojisini tekrar deneyebileceklerini belirtti.

Şirket, 2008 yılında Roadster modelinde bu teknolojiyi kullanmıştı. Kullanıcıların otomobil bataryalarını farklı alanlarda da kullanabilmesini sağlayan bu teknoloji, yeni Tesla modelleri ile gündeme gelebilir. Model X, S ve 3’te yer almayan teknoloji, 2020 yılında çıkacak yeni Roadster modelinde yer alabilir.

Leaf-To-Home adı altında Nissan da benzer bir çalışma yapmıştı. 2013 yılında geliştirilen ve 6 kW kapasiteli olan bataryalar, binalarda elektrik depolama için kullanılmıştı. 6 adet batarya ile yılda 500 dolarlık tasarruf sağlanmıştı. Tesla’nın bu teknolojiyi tekrar canlı hale getirip getirmeyeceğini gelecek çalışmaları ile göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>