Ticaret savaşları sökmedi, Huawei’nin gelirleri artmaya devam ediyor

0

Huawei Türkiye

Şirket yılın yarısında 118 milyon akıllı telefon sattı, gelir artışı sürüyor

Mayıs 2019’da ABD Başkanı Donald Trump’ın yayımladığı kararnameyle, Huawei’ye karşı bir ticaret savaşı başlamıştı. İlerleyen günlerde bu karar gevşetilmiş ve Huawei’ye 90 günlük ek süre verilmişti.

İşte, bu gelişmeler ışığında Huawei’nin finansal performansı merakla bekleniyordu. Şirket 2019’un ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı ve geçen yılın anı dönemine göre, satışlar yüzde 23 arttı. Böylece Huawei’nin bu yılın ilk yarısına ait satışları 58 milyar doları aşmış oldu. Şirketin satışlarını artmasını etkileyen iki ana faktör, akıllı telefon satışlarındaki yükseliş ve 5G ekipman kontratlarının artması olarak öne çıkıyor.

118 milyon akıllı telefon sattı

Satışların dağılımına baktığımızda şu tabloyla karşılaşıyoruz: Huawei bu yılın ilk yarısında 118 milyon akıllı telefon sattı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 24 artış anlamına geliyor. Bu satışa Honor markalı cihazların dahil edildiğini not edelim. Şirket, son tüketici cihazlarından bu yılın ilk yarısından 32 milyar dolar gelir etti. Bu cihazlar arasında akıllı telefon, tablet, PC ve giyilebilir cihazlar yer alıyor.

Huawei kurumsal taraftaki satışlardan 21 milyar dolar gelir elde etti. Şirket 5G tarafında aktif görünüyor. Bugüne kadar 50 5G kontratı imzalayan Huawei, 150 binden fazla baz istasyonu satmış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>