Tüketici alışkanlıklarının e-ticaret sektöründeki değişimi

0

Yeni-Normal-Eticaret

Koronavirüsün etkisiyle tüketiciler normal hayatlarından taviz vererek evde vakit geçirmeye başladılar. Bu durumun adına da “yeni normal” dediler. Yeni normal, geleneksel tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirmeleriyle birlikte firmalara da geleceği daha iyi kurgulamaları konusunda bir uyarı niteliğinde oldu.

Yeni normal düzende tüketici alışkanlıkları önceki düzende de olduğu gibi “anlık ihtiyaçlar”, “kısa vadeli ihtiyaçlar” ve “uzun vadeli ihtiyaçlar” olarak bölümlere ayırabiliriz. Ancak önceki düzen yerine bu ihtiyaçlar arasında bazı farklılıklar oluştu. Örneğin, eskiden otomobil aramaları anlık veya kısa vadeli ihtiyaç olarak görülürken şu an uzun vadeli ihtiyaç olarak ifade edilmekte ve arama hacimleri düşüş göstermekte.

Bankaların yeni normal düzenden nasıl etkilendiğini şimdilik çok net bilemiyoruz ancak tüketiciler finansal durumlarını korumak amacıyla kredi arayışlarını ciddi oranda artırmış görünüyor. Aşağıdaki popülerlik verilerine bakacak olursak bankaların reklam çalışmalarında ihtiyaç kredileri türündeki anahtar kelimelere önem vermeleri gerektiği açıkça anlaşılıyor. Doğru bir strateji ile bu anahtar kelimeden ciddi dönüşüm alınabilir.
google-trends-1

Tüketicilerin ev hayatına yoğunlaşması ile birlikte yeme içme alışkanlıklarında da ciddi değişiklikler oldu. Bir çok tüketici ekmek veya benzeri hamur işi ürünleri dışarıdan almak yerine evinde yapmaya başladı. Sosyal mesafeyi korumak adına mesajlar veren ünlüler de sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından ekmek yapımı gibi tarifler vermeye başlayınca Google aramalarında “ekmek yapımı” anahtar kelimesi bir anda popülerlik kazandı.

google-trends-2

“Ekmek Yapımı” anahtar kelimesi şu an Google’da epey değerli. E-Ticaret firmalarının ekmek yapma makinası adı altında rekabete girdikleri bu anahtar kelimeye doğru stratejiler kurgulayarak başarı sağlayabilirler. Ancak şunu da belirtmek gerekir, evinde ekmek yapmak isteyen kullanıcılara sunulan tariflerin büyük bir bölümünde ekmek yapma makinası kullanılmıyor. Dolayısıyla bu anahtar kelimede rekabete girerken dönüşüm sağlamayacak tıklamaları da düşünmeniz gerekli.

Kişisel bakım ürünleri de yeni normal düzenden nasibini alanlardan. Tıraş makinası kelimesi son zamanlarda oldukça popüler. Bu tür bir ürün satan siteler için reklama biraz para harcamanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

google-trends-3

Peki Youtube’da durum nasıl? İçerik üreticileri için de bazı değişiklikler var gibi görünüyor. Son günlerde evde yemek yapımı konusundaki Youtube aramaları da ciddi artış göstermiş durumda. Bir çok içerik üreticisi rutinin dışına çıkıp kendi yemek deneyimlerini paylaşmaya başladı. Türkiye özelinde özellikle “lahmacun” aramalarında gözle görülür bir artış var.

google-trends-4

Mevcut durumda Youtube platformuna içerik üreten kişiler için yemek tarifi ve egzersiz videoları uygun bir içerikmiş gibi görünüyor. Elbette her içerik üreticisi kendi hedef kitlesine uygun şekilde üretim yapması gerekir.

E-ticaret gibi sektörlerde başarılı olmanın en önemli şartı tüketici alışkanlıklarını iyi anlamak ve ölçmektir. Tıklama başına yüksek tutarı vererek en üst sıralarda yer alan bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz ancak müşterinizin alışkanlıklarından haberiniz yoksa sizin yarınız kadar maliyete aynı satışı yapan bir çok rakibiniz olacaktır. Önceki satın alma geçmişi ile ileriye yönelik ön görüler sunarak satın alma kararı vermek üzere olan tüketicileri etkileyebilirsiniz.

Tüketicilerin bir sonraki hamlesini anlayabilmek için trends.google.com gibi çeşitli araçlar kullanmanızı öneririm. Arama motorlarındaki arama hacimleri stratejinizi belirlemenizde çok iyi bir yol gösterici olacaktır.  Ayrıca Google Ads panelindeki Anahtar Kelime Planlayıcı ile de rekabet etmek istediğiniz anahtar kelimelerin değerlerini öğrenme şansınız oluyor. Böylece bütçenizi de doğru planlayabilirsiniz.

Teknoloji ürünleri satan bir siteye sahipseniz, Evde Kalmanın Teknoloji Aramalarındaki Etkisi başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

 

Berkun Meral

2008 yılında Google teknolojilerine olan merakım sayesinde dijital pazarlama konularında kendimi geliştirmeye başladım. Tabi o zamanlar Google Ads diye bir şey pek yoktu :)

2012 yılında ajans olarak Google Partner ünvanını aldım, o günden bu yana hemen hemen tüm dijital pazarlama çözümü sunan firmalar ile çalışıyorum.

Ekibim ile birlikte yarattığımız dijital pazarlama başarılarımız Google’da başarı hikayesi olarak yayınlandı, elbette bize yetmedi, yeni başarılar yolda :)

Bilginin paylaştıkça güzel olduğu konusunda hemfikirim, bu sebepten dijital pazarlama teknolojileri ve dijital dünyadaki tecrübelerim hakkında köşe yazılarımla bildiklerimi anlatıyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>