Tüketici davranışını anlamak büyümede kritik rol oynuyor

0

Tüketici davranışını anlamak

Güneydoğu Asya’nın dijital ekonomisinin bu yıl brüt değerinin 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ancak çevrimiçi hizmetlerin benimsenmesi bölge genelinde olgunlaştıkça pazar oyuncularının büyümeyi sürdürmek için tüketici davranışını anlamaları gerekecek.

Google, Temasek ve Bain & Company tarafından ortaklaşa yayınlanan bu yılki e-Conomy SEA raporuna göre, şu anda altı Güneydoğu Asya pazarında yaklaşık 460 milyon internet kullanıcısı ikamet ediyor. Bunların 100 milyonu son üç yılda çevrimiçi oldu. Altı ülkenin (Singapur, Tayland, Vietnam, Malezya, Endonezya ve Filipinler) toplam nüfusu 600 milyondan fazla.

Bozulan tedarik zincirleri, jeopolitik gerilimler ve enflasyon dahil olmak üzere küresel ters rüzgarlara rağmen, Güneydoğu Asya dijital ekonomisi bu yıl GMV’de 200 milyar dolara ulaşma yolunda ilerliyordu. Bu, raporun 2016’da ilk kez yayınlanmasında yapılan tahminlerden üç yıl önceydi.

Dijital hizmetlerin benimsenmesi olgunlaştıkça ve büyüme yörüngeleri yavaşladıkça bu kritik olacaktır. Örneğin, yeni internet kullanıcılarının büyüme oranları 2020’de yüzde 11 ve 2021’de yüzde 10’a ulaşmıştı. 20 milyon kullanıcının ilk kez çevrimiçi olmasıyla bu yıl daha da yavaşlayarak yüzde 4’e düşmesi bekleniyor.

Google’ın Güneydoğu Asya başkan yardımcısı Stephanie Davis Perşembe günü raporun lansmanında yaptığı konuşmada, dijital benimseme olgunlaşmasıyla birlikte, pazar oyuncularının büyüme için artan boşluğun kilidini açmak için tüketici segmentleri genelinde kullanım davranışını daha iyi anlamaları gerekeceğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>