Techinside Google News
Techinside Google News

Türk uçağını yazılım hatası düşürmüş!

Türkiye'nin satın aldığı Airbus A400M uçağının tesilmat öncesinde İspanya'daki son testinde düşmesiyle 4 mürettebat hayatını kaybetmişti.
- Advertisement -

Türkiye’nin Airbus’tan satın aldığı A400M modellerinin Mayıs ayındaki teslimatı öncesindeki son testlerinde bir uçak yere çakılmış ve uçaktaki dört mürettebat hayatını kaybetmişti.

Büyük askeri birlikleri ve ağır yükleri taşıması için tasarlanmış A400M’ler dünyada da yaygın olarak kullanılıyor ve bu kaza sonrasında tüm ülkeler, ellerindeki A400M’lerin uçuşlarını durdurdular.

Kaza hakkındaki ilk incelemelerde sorunun motorları kontrol eden yazılımdaki bir hatadan kaynaklanabileceği vurgulanmıştı. Şimdi, müfettiş raporları da gösteriyor ki, kazanın nedeni yazılım hatası.

Motorların gerekli güç ayarlamalarını yapan yazılımdaki bir hata, uçağın havada kalması için gerekli gücü aniden kesince, pilotların kurtulmak için hiçbir şansı kalmamış. Pilotlar motorların kontrolünü almak için müdahalede bulunsalar da başarılı olamamışlar.

Şimdi havacılık dünyası, uçakları tamamen yazılımlara teslim etmenin ne kadar güvenli olduğu sorusunu tartışmaya başladı. Uçakların üretildiği İspanya’da ise Savunma Bakanlığı, uçak motorlarını devre dışı bırakan yazılım hatasının teknik detayları hakkında bilgi verilmesini yasakladığı için basına çok kısıtlı bilgi ulaşmış bulunuyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir