Twitter satışa çıkıyor

0

Sosyal ağ devlerinden Twitter, satılması için anlaşma masasına oturuldu.

Son zamanlarda büyüme hızı tarihinin en yavaş döneminde olan Twitter, sosyal ağ operasyonunu bir türlü kar ettiremiyordu. En son 140 karakterlik yazı limitine fotoğraf ve bağlantı gibi link kategorisindeki metinleri saymama kararı alarak, kullanıcıların kendilerini biraz daha rahat ifade etmelerine çalışan Twitter, şeffaflık raporlarını da güncellemişti. Ancak görünen o ki son 1 yıldır yaptıkları hiç bir şey Twitter’ı kara geçirmiyor.

Twitter’a yakın kaynaklara göre yönetim kurulu da Twitter’ın satılması konusunda istekli. Birçok teknoloji firması da satın almak için istekli. Arz ve talebin belirgin olduğu böyle bir durumda eninde sonunda satışın gerçekleşeceği düşünülüyor. Birçok teknoloji firması da, Twitter için nasıl bir fiyat biçmeleri gerektiğini düşünüyor.

Satışın hemen gerçekleşmeyeceği belli ancak teknoloji şirketleri Twitter ile görüşmeler içerisinde. Bu şirketler arasında başı çeken en önemli isimler Google ile Salesforce. Yine adı açıklanmayan Twitter kaynakları, görüşmelerin sürdüğünü ve yıl bitmeden bir satış gerçekleşebileceğini iddia ediyorlar. Kısa zaman içerisinde de ilk teklifleri almaya başlayacakları belirtiliyor.

Twitter her ne kadar kar üretmeyi başaramasa da, taliplerinin asıl ilgilendiği kısmın Twitter’ın yarattığı veri ve medya kuruluşu özellikleri olduğu belirtiliyor. Yani talipleri, şirketin karlılık performansı ile pek ilgilenmiyorlar. Ancak borsaya baktığımızda, Twitter’ın satış için görüşmeler yaptığı haberi çıktığı an itibari ile hisse değeri yüzde 21,42 artarak 17,95 dolardan 22,87 dolara kadar çıktı ve 190 milyon dolardan fazla işlem hacmi gerçekleşti. Gün içinde New York Borsası tekrar açıldığında gerçek hisse fiyatının ne olduğunu daha net göreceğiz.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey böylece iki konuda haksız çıkmış oldu. Öncelikle şirketi satmayı düşünmediğini açıklamıştı. Ardından da hisselerde düşüş beklediğini. Bu beklentiler ile strateji çizen Twitter’ın ABD’li yatırımcıları, borsa fiyatlarına ters köşe yaptırabilir.

jack_dorsey

Daha önce yaptığımız bir analizde de, sosyal ağ devini satın alması muhtemel şirketler arasında Google, Comcast ve News Corp’u saymıştık. Salesforce’un birden bire ortaya çıkması da, satışın biraz kıran kırana geçebileceğini vurguluyor. Özellikle şirketin borsa değeri birden bire yüzde 20’nin üzerinde artmışken.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>