Twitter’da düzeltme fonksiyonu nasıl çalışacak?

0

Twitter’ın patronu Jack Dorsey bugün AirBnb’nin CEO’su ile Twitter üzerinden yazışırken, tweetler için bir “edit” butonu üzerinde yoğun olarak düşündüklerinin altını çizdi.

Ardından gelen saatlerse ise medyanın gündemine taşınan bu haber üzerine Jack Dorsey bir anket açtı. 

2017’de Twitter’da en çok istenen değişiklikleri soran Dorsey’in anketinde bir numaraya edit butonu yükseldi.

Bunun üzerine Dorsey edit butonunun sadece onaylanmış hesaplar için değil, tüm kullanıcılar için yayınlanması gerektiğini ve bunun için de farklı çözümler üzerinde çalışacaklarının altını çizdi.

Peki Twitter, ne tür bir tweet düzenleme sistemi sunabilir?

Tweet düzenleme sistemi Twitter için biraz sorunlu. Twitter, kişilerin gönderdikleri haberleri veya paylaşımları daha sonra değiştirerek bu tweetleri paylaşan, yayınlayan diğer kişileri zor durumda bırakmak istemiyor. 

Dolayısıyla akla ilk gelen çözüm, bir “değiştirme tarihi” logunun tutulacağı. Böylece kimin hangi tweet’i paylaştığı ve söz konusu tweet’in ilk halinin nasıl olduğu görülebilecek.

İkinci bir seçenek ise, tweet yayınlandıktan sonra 5 dakikalık bir düzenleme süresinin verilmesi. Böylece imla hataları, yanlış linkler vs gibi sorunlar giderilebilecek.

Tweet düzenleme neden tehlikeli?

Ancak bazı kullanıcılar ise tweet’leri silmenin daha etik olduğu konusunda ısrarcı. İnsanların geçmişte paylaştıkları düşüncelerini veya yorumlarını gelecekte değiştirerek manipülasyon yaratma riski da çoğu insanı rahatsız ediyor. Bir değiştirme logu tutulacak olsa bile çoğu internet kullanıcısı bu logları inceleyecek kadar geniş zaman ayırmadan, son gördüğü tweet’i okumayı tercih edeceğinden, büyük yanılgıların ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>