Ve Uber’in CEO’su istifa etti

0

Uber’de Şubat ayında medyaya yansıyan cinsel taciz iddiaları sonunda şirketin kurucusu ve CEO’su, Travis Kalanick’in başını yedi. 

Bir hafta önce üç ay veya daha fazla sürecek “zorunlu izine” çıkartılan Kalanick bugün istifa etti. Önceki haberimizde bu zorunlu iznin aslında Kalanick’in CEO görevinden alınması ile sonuçlanacağının altını çizmiştik. 

Yeni gelen haberlere göre, izne ayrılan Kalanick, Uber hissedarlarının yoğun baskısı nedeniyle istifasını sunarak CEO görevinden ayrıldı. Konu hakkında henüz net bir detay yok ancak ABD medyası bu haberi manşete taşımız durumda. Travis Kalanick, özellikle ABD medyasında, şirket içindeki cinsel tacizlerin baş sorumlusu olarak gösteriliyor ve bu taciz olaylarını araştırmayarak şirkette erkeklerin taciz konusunda cesaretlenmesine neden olmakla suçlanıyordu.

Hissedarlar ise Kalanick’in varlığının şirkete ağır kan kaybı yaşattığını ve halkın Kalanick’e olan tepkisi nedeniyle uygulamayı kullanmayı bıraktığını dile getirerek CEO’nun görevden ayrılmasını istiyorlardı. Öte yandan Kalanick görevden ayrılsa bile halen Uber’in kurucusu ve hissedarı ve Uberin kazandığı her dolardan payını almaya, banka hesabını doldurmaya devam edecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>