Ücretsiz SSL sertifikaları artık hayatımızda

1

shutterstock_148619159Liderliğini Linux Vakfı‘nın yaptığı Mozilla, Akamai ve Cisco gibi global alanda dev şirketlerin desteklediği bir organizasyon olan LetsEncrypt.Com bedava SSL sertifikalarını vermeye başlayarak milyarlarca dolarlık bir pazar olan SSL piyasasını etkileyecek gibi görünüyor.

SSL şirketleri, 2-3 dolardan başlayan ve birkaç yüz dolara kadar ulaşan fiyatlarla yıllardır web sitesi sahiplerine SSL satmaktaydılar. LetsEncrypt ile artık ücretsiz olarak bu hizmeti alabilmek mümkün hale geliyor.

Neredeyse yaygınlık gösteren tüm tarayıcılarla uyum içerisinde çalışan LetsEncrypt SSL’sinin ne kadar yaygınlık göstereceğini hep birlikte göreceğiz. LetsEncrypt’i kendi web sitesinden inceleyerek gelişmeleri takip edebilirsiniz.

İrili ufaklı birçok SSL satıcısı şirket bu durumdan etkilenecek gibi görünüyor. Bu etkinin ne kadar derin olabileceği hangi şirketlerin bu alanda yaptıkları yatırımdan dolayı etkileyebilecekleri çok yakında kendini gösterecektir.

Ücret karşılığı SSL satan şirketlerin böyle bir çalışmayı ne ölçüde eleştirecekleri veya destekleyecekleri de gerçekten merak konusu. Gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz.

Yorumlar

  1. Super olur daha yeni 15 dolar verdim

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>