Volvo çip kıtlığının 2022’ye kadar süreceğini belirtti

0

Volvo çip kıtlığı

Volvo çip kıtlığının 2022’ye kadar süreceğini belirten öngörülerde bulundu. Şirket, bu alanda zorlu bir döneme dikkat çekti.

Volvo çip kıtlığı ile birlikte kâr düşüş yaşıyor

Volvo Cars, sektör genelindeki yarı iletken sıkıntısının gelecek yıla kadar devam edeceği konusunda uyardı. Volvo, borsada listelenmesinden kısa süre sonra kâr düşüşü öngörüsünde de bulundu.

Göteborg merkezli otomobil üreticisi, tedarik zincirlerinin hala kısıtlı olduğunu, ancak üretim talebin altında kalırken, Eylül ayından bu yana “aydan aya iyileştiğini” söyledi. İcra Kurulu Başkanı Hakan Samuelsson yaptığı açıklamada, “Tedarik durumu dördüncü çeyreğe girerken iyileşti. Ancak sektör genelindeki yarı iletken sıkıntısının sınırlayıcı bir faktör olmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Volvo’nun 29 Ekim’deki ilk halka arzı (IPO), bu yıl Avrupa’nın şimdiye kadarki en büyük halka arzıydı. Ayrıca elektrikli araçlara doğru zorlu bir geçişin ortasında olan Avrupa otomotiv endüstrisi için bir güç işaretiydi. Talaş kıtlığı, Volvo da dahil olmak üzere dünya çapında birçok otomobil üreticisini üretimi kısmaya zorladı. Finans Direktörü Bjorn Annwall, dördüncü çeyrekte en büyük sorunun bu olmasını beklediğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>