Walmart mağaza içinde drone kullanacak

0

ABD’nin dev marketler zinciri Walmart, mağaza içinde mal taşınması için çok sayıda çalışanın iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Her gün kamyonlardan indirilen malların tasniflenmesi, taşınması, raflara yerleştirilmesi gibi iş süreçleri nedeniyle Walmart, çok yoğun bir iş gücü harcaması yapıyor.

Dev marketler zinciri şimdi bu işgücünün bir kısmını drone’lara yüklemek istiyor. Wallmart bir departmandan diğerine malzeme taşıyacak bir drone sistemi geliştirdi ve bunun rakipleri tarafından kullanılmaması için patent başvurusu da yaptı.

Buna göre, sabahları mal yükleyen ve indiren kamyonlardan kolileri drone’lar alarak, market deposuna yereştirecek. Ardından bu kolileri veya malzemeler sınıflandırılıp özel paketlere yerleştirilecek ve yine drone’lar ilgili malları, ilgili departmanlara bırakacak. Mallar burada reyon görevlileri tarafından raflara dizilecek. 

Walmart’tın dev marketlerinde bir departmandan diğerine malzeme taşımak için çalışanların kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldığını düşünürsek, bu yeni sistemler malların müşteriye sunumu için gerekli bu kilometrelercelik maraton, sadece birkaç dakikalık bir sürece indirgenmiş olacak. Ancak işin kötü yanı, Walmart artık malzemeleri taşımak için çalıştırdığı iş gücünün bir kısmına ihtiyaç duymayacak ve bu çalışanlar büyük ihtimalle işlerinden olacak. Bu da ABD halkının çok korktuğu “robotlar işlerimizi elimizden alacak,” kabusunun gerçek olmaya başladığının ispatı olarak kabul edilebilir.