Web sitenizde mutlaka yapmanız gereken üç şey

0

Hangi tür işi yapıyorsanız yapın güçlü bir web yüzüne ihtiyacınız var. Girişimciler bugünlerde şirketlerini Linkedin ve Facebook ve diğer sosyal mecralar üzerinde tanıtmaya o denli konsantre oluyorlar ki kendi şirketlerinin webdeki merkezlerini gözden kaçırmaları kolay oluyor.

Maalesef güzel bir web sitesi olmadan satış yapmak mümkün değil. Şirketinizin web sitesine müşteri deneyiminin diğer herhangi bir kısmına önem verdiğiniz kadar önem vermelisiniz. Sitenin her tarafı müşterilerin sizi bulmasını, sizinle iletişime geçmesini ve satın alım yapmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmalıdır.

1. SEO’nun temellerini iyi öğrenin: Web siteniz müşterileriniz içindir ancak onların bulması için web sitenizi Google ve diğer arama motorlarını gözeterek hazırlamalısınız. Şirketinizin herhangi bir arama sonucundaki sırası görünürlüğünüze, web trafiğinize ve netice olarak da satışlarınıza doğrudan etki edecektir.

2. Müşterilerin sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırın: Şirketiniz ne kadar büyük veya küçük olursa olsun web sitenizde her departman için detaylı iletişim bilgisi bulundurmaya ihtiyacınız vardır. Tek bir statik form değil telefon numaraları, adresler ve e-posta adresleri sağlayın. Eğer müşterilerinize size para vermelerinin kolay bir yolunu sunmazsanız paralarını başkalarına vereceklerdir.

Müşterilerin size ulaşmasının kolaylaştırmanın yanında sitenize bir de canlı sohbet fonksiyonu eklemek müşteri etkileşimini arttırabilir, onların sorunlarına cevap vermenize yardımcı olabilir ve dönüşümleri arttırabilir.

3. Sıkı bir gelen link stratejisi geliştirin: Arama sonuçlarında yükselmek web sitenize ada muamelesi yaparak elde edebileceğiniz bir sonuç değildir. Bunun için sitenize gelen linklerden oluşan bir ağa ihtiyaç vardır. Endüstriniz ile ilgili yazılar yazan editörlere ve blog yazarlarına ulaşıp bir misafir yazısı kaleme alıp alamayacağınızı sorun. Sonra da müşterilerinizi kendi sitenize yönlendirmek için kendi bloğunuza link ekleyin.

Olası müşterilerinizi sitenize çektiğinizde sitenizden satın alım yapmadan ayrılsalar bile markanızla onların akıllarında yer etmek sizin görevinizdir. Sitenizde müşterilerinizle iletişimde bulunmak ve onlara özel teklifler sunmak için e-posta adresini almanızı sağlayacak bir yol bulmalısınız.

Bilinmeyen bir yerin ortasına listelenmemiş bir telefon numarasıyla bir dükkan inşa etmeyi düşünmezsiniz. SEO’yu göz ardı etmek ve müşterilerinize sizinle iletişime geçmeleri için bir yol sunamamak da bunun çevrimiçi versiyonudur. Böylelikle sanal trafik almamanın yanında müşterilerinize de onlarla ilgilenmediğiniz mesajını vermiş olursunuz.

Çevrimiçi işinizi kurarken temellerin üstesinden gelmeden sosyal medya hakkında endişelenmeye başlamayın. Müşterilerin şirketinizi bulmasını ve size para vermesini kolaylaştırırsanız sonuçları beklediğinizden çok daha hızlı  görmeye başlayacaksınız.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>