Xerox efsanesi bitti

0

Dijital baskı teknolojileri alanında dünyayı uzun yıllar boyunca domine eden ADB’li dev Xerox artık Japon Fujifilm’in oldu.

Xerox bitti

8.3 milyar dolar değerindeki Xerox, Japon Fujifilm’le birleştikten sonra Xerox markasının kullanımdan kaldırılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Xerox hissedarları ise birleşmeyle beraber hisse başına $9.80 dolarlık ödeme alacak. Böylece efsanevi ABD’li şirket artık tamamen Japon’ların eline geçmiş olacak.

Xerox sadece ürettiği yazıcılarla değil baskı teknolojileri alanındaki sayısız ve çok önemli lisansı nedeniyle de baskı pazarı için büyük önem taşıyan bir şirket olarak biliniyor. İki şirketin birleşmesinin ardından Xerox’tan 10 bin kişinin işten çıkartılması da bekleniyor. 

Fujifilm ise yazıcı satmaktan öte gelecekte baskı servislerini abonelik modeline çevirerek dijital bir hizmet servisine dönüşmeyi planlıyor. Xerox’un elindeki lisanslarla şimdi bu planlarına bir adım daha yaklaştığını söylemek mümkün.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>