Xerox ikiye bölünüyor

0

xerox

Fotokopi, tarayıcı ve yazıcı gibi ürünlerde öncü çalışmalarıyla tanınan ABD’li Xerox, en büyük hissedarlarından biri olan Carl Icahn’ın baskısıyla, iki ayrı şirkete bölünüyor.

Yeni şirketlerin biri donanım üretimiyle ilgilenecek, diğeri ise servis sektörüne odaklanacak. Carl Icahn, yeni servis şirketinin yönetim kurulunda üç koltuk edinecek ve şirketin yönetimindeki en etkili hissedar olacak. Servis hizmetleri Xerox’un hızla büyüyen yeni gelir kapısı olarak görülüyor ve şirketin toplam gelirlerinin %56’sını oluşturuyor.

Carl Ichan ise, agresif bir yatırımcı olarak tanınıyor ve Xerox’un %8,1 hissesini satın alarak şirketin ikinci büyük ortağı konumuna yükselmişti. Yönetim kuruluna ağırlığını koyduğundan beri ise, şirketin daha fazla kar etmesi için yoğun baskıda bulunuyordu. Xerox’un hisseleri ise 2015’ten beri %15 oranında değer kaybetti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>