Yandex otonom taksilerini Moskova’da test ediyor

0

Yandex otonom taksi

Yandex otonom taksileri için test sürecine Moskova’da devam ediyor. Teknoloji devi bu testlerde otonom sistemini iyileştirmeye çalışıyor.

Yandex otonom taksilerini Moskova’da görevlendiriyor

Yandex, 2021 yılınsa Moskova’da otonom arabaları test etmeye başlamayı planlıyor. Yandex, bazı kişilerin Moskova’nın bazı bölgelerini insansız taksilerle dolaşabilmelerine olanak tanıyor.

Çevrimiçi aramadan yemek teslimatına kadar birçok hizmeti işleten Yandex, üç yılı aşkın bir süredir Rusya, İsrail ve ABD’de otonom sürüş teknolojisini test ediyor. Yandex yaptığı açıklamada, Robotaxis’in Moskova’nın bir semtindeki Yandex.Go uygulaması aracılığıyla belirli müşterilere sunulacağını söyledi. Şirket, “Yasenevo’da lansman, büyük bir Yandex projesinin insansız bir taksi başlatmaya yönelik ilk adımı. Zamanla daha fazla araba, daha fazla yer ve daha fazla insan insansız taksi çağırabilir” dedi.

Rus yasaları, Inopolis şehri gibi özel ekonomik bölgeler dışında, otonom arabaların gözetimsiz sürülmesine henüz izin vermiyor.

Yandex’in yaklaşık 170 adet otonom aracı şimdiye dek 14 milyon kilometreden fazla yol kat etti. Şirket ayrıca yemek dağıtımı için kendi kendini süren robotlara da sahip ve halihazırda çevrimiçi yemek siparişi şirketi GrubHub ile ortaklık yoluyla birçok ABD üniversite kampüsünde faaliyet gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>