Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay Zeka, ABD’de 4000 kişinin işini kaybetmesine sebep oldu

ABD'deki işverenler, Mayıs ayındaki işten çıkarmaların yaklaşık %4.9'una denk gelen 3,900 kişi için yapay zekayı gerekçe gösteriyor.
- Advertisement -

ABD’deki işverenler, Mayıs ayındaki işten çıkarmaların yaklaşık %4.9’una denk gelen 3,900 kişi için yapay zekayı gerekçe gösteriyor.

Gray & Christmas tarafından yayınlanan raporda ayrıca, Ocak ve Mayıs arasında yaklaşık 417,500 kişinin işini kaybettiği belirtiliyor ve bu, Covid-19 salgınının neden olduğu 1.4 milyondan fazla işten çıkarmayla karşılaştırıldığında, yılın ilk beş ayının en kötü başlangıcı olduğu ifade ediliyor.

“Salgın dışında, rapora göre, 2023 yılı başlangıcı, 2009’da meydana gelen 820,000 işten çıkarma sayısından sonra en kötü rakamları üretiyor” deniliyor.

Rapora göre, “Tüketici güveni altı ayın en düşük seviyesine indi ve iş olanakları düzeldi. Şirketler, yavaşlamayı bekleyerek işe alımlara fren yapmaya başlıyor” şeklinde devam ediliyor.

Ayrıca, Mayıs ayında işten çıkarmaların en yaygın nedeninin işletme kapanması olduğu ve bunun sonucunda 19,600 kişinin işini kaybettiği belirtiliyor.

“Bu durumu, yaklaşık 14,600 kişi için piyasa/ekonomik koşullar izliyor ve 12,900 kişi için ise herhangi bir neden belirtilmiyor” deniliyor. 2023 yılının beş ayı boyunca, ekonomik koşullar nedeniyle duyurulan işten çıkarmalar en fazla etkilenen neden olarak gösteriliyor ve neredeyse 206,300 kişi için gerekçe olarak belirtiliyor.

Gray & Christmas raporu, dünya genelinde şirketlerin gelişmiş yapay zeka teknolojisi kullanarak yazma gibi yaratıcı işlerden, idari ve sekretarya görevlerine kadar çeşitli görevleri otomatikleştirmeye başladığı dönemde yayınlandı.

Rapor ayrıca, bu hafta iki kopya yazarının, işverenlerin ChatGPT’nin daha uygun bir fiyatla işi yapabileceğine karar vermesi nedeniyle geçimini kaybettiğini belirtiyor.

Ayrıca, Medya şirketi yapay zekayı kullanarak gazetecileri işten çıkardığı ifade ediliyor.

Raporda, Mart ayında yatırım bankası Goldman Sachs’ın bir raporda yapay zekanın nihayetinde küresel olarak 300 milyon tam zamanlı işi değiştirebileceğini ve istihdamın neredeyse beşte birini etkileyebileceğini öngördüğü ifade etti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir