Yapay zeka biyometrik güvenlik sistemlerini kandırabilir mi?

0

Parmak izi veya iris tanıma sistemleri henüz hayatımıza girmiş ve dijital güvenliğimizi sağlamaya başlamıştı ki, şimdi biyometrik güvenlik sistemlerini anlamsız kılacak bir tehdit ortaya çıktı: Yapay zeka.

Parmak izlerini taklit edebiliyor

New York Üniversitesi’ndeki bilim insanları, biyometrik güvenlik sistemlerinde kayıt altına alınmış parmak izlerini veya iris örneklerini, sistemi yanıltacak başarıyla taklit edebileceklerini gösterdiler. Yapay zeka sayesinde, parmak izi kopyaları çıkarabilen araştırmacılar, sentetik parmak izleri sayesinde biyometrik güvenlik sistemlerini aşmayı başardılar.

Parmak izi okuyucularının tüm parmağı okumadan sadece belli bölümleri gördüğünde parmak izini tanıyabilmesi nedeniyle, bir parmak izini tamamen kopylamak zorunda olmayan yapay zeka, sadece güvenlik sistemi için yeterli küçük bir bölümü taklit ettiğinde, bu kısım güvenlik sistemini geçmeyi sağlayabiliyor. DeepMasterPrints ismi verilen yapay zekalı sahte parmak izi  üreticisinin, biyometrik sistemlerin yakın gelecekte güvenlik için yetersiz kalacağının ispatı olduğu düşünülüyor.