Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka çözümleri için zaman kısıtlı!

Teknoloji yöneticileri yapay zeka çözümleri için sabırsız davranıyor. Hatta yöneticiler üç ay gibi kısa sürede süreçlere entegrasyon bekliyor.
- Advertisement -

En sıradan gözlemci için bile, yazılım işindeki her satıcının, tekliflerini “yapay zekadan arındırmak” ile onlara ayak uyduruyormuş gibi görünmekle meşgul olduğunu görüyoruz. Örneğin FactSet’in araştırmasına göre “AI” terimi 12 Standard & Poor 500 şirketinin kazanç çağrılarında en az 50 kez geçiyor . Bilgi teknolojisi sektörü, ilk çeyrek kazanç çağrılarında “AI” ifadesini kullanan şirketlerin en yüksek sayısına (50) ve yüzdesine (yüzde 91) sahip oldu.

Yapay zeka çözümleri için beklentiler

Aynı zamanda teknoloji yöneticileri, tüm yapay zeka açıklamalarının altında gerçek ilerlemeyi görüyor. Kurumun hem iş hem de teknoloji tarafında çalışan 1.940 yönetici ve idarecinin katılımıyla  yapılan bir ankete göre, en az yüzde 77’si “yazılım şirketlerinin ürünlerinde yapay zeka reklamından yararlanmanın ötesinde gerçekten gelişmiş yapay zeka teknolojisine sahip olduğu” fikrine katılıyor veya kesinlikle katılıyor.

G2 tarafından yürütülen ve yayınlanan anket, bu yapay zeka ürünlerinin sıcak ürünler olduğunu gösteriyor. Yarıdan fazlası (yüzde 56), kuruluşlarının son üç ay içinde bir yapay zeka platformu satın aldığını bildiriyor. Çoğu, yani yüzde 57’si, özellikle yapay zeka araçları için bir yazılım satın aldıktan sonraki üç ay içinde yatırım getirisi görmeyi bekliyor. Yapay zeka konusunda bilgili şirketlerin dörtte üçü (yüzde 75) tipik yazılım satın alımlarından  daha hızlı yatırım getirisi bekliyor.

Bu noktada yapay zekanın yatırım getirisi çalışan verimliliğiyle ölçülüyor. Yüzde 44’ü bunu temel ölçümleri olarak belirtti. Bir sonraki en yüksek ölçü yüzde 42 ile maliyet tasarrufuydu.

Yapay zeka işlevselliği, yazılım ortamındaki yazılım satın alma işlemlerinin kritik bir bileşeni haline geldi. Alıcılar, temel yapay zeka altyapısına yatırım yapmanın yanı sıra, diğer satın alma işlemlerine eklenen yapay zeka yeteneklerini de arıyor. Teknoloji ekipleri, veri analitiği (yüzde 80), işbirliği (yüzde 78), bilgi güvenliği (yüzde 78), satış/CRM araçları (yüzde 75) ve pazarlama çözümleri (yüzde 73) dahil olmak üzere çeşitli kurumsal alanlarda yapay zeka işlevselliğine sahip çözümler istiyo

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir