Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka güvenliği Silikon Vadisi’ni bölüyor!

Yapay zeka güvenliği tartışmaları, Silikon Vadisi’nde adeta bölünmelere neden oluyor. OpenAI da bu konuda sorun yaşayanlar arasında yer alıyor.
- Advertisement -

OpenAI’nin ChatGPT ve DALL-E hizmetlerinin arkasındaki motor olan GPT, gibi büyük dil modellerinin konuşlandırılmasıyla ilgili güvenlik sorunları nedeniyle OpenAI içinde uzun süredir devam eden sorunlar tekrar gündeme geldi. Bu sorunlar Kasım üçüncü haftasında, kuruluşun kar amacı gütmeyen yönetim kurulunun oy vermesiyle doruğa ulaştı. Kısa bir blog yazısında kurul, CEO Altman’ın “iletişimlerinde tutarlı bir şekilde samimi” olmadığını söyledi. Şimdi Altman’ın bir sonraki hamlesi ve olası dönüşü hakkında söylentiler dolaşıyor.

Yapay zeka güvenliği tartışmaları

Silikon Vadisi’nde yapay zeka güvenliği konusundaki çatışmaların topyekun savaşa dönüştüğü tek yer OpenAI değil. Twitter’da iki kamp var: General Catalyst gibi girişim firmalarının Beyaz Saray ortaklığıyla liderliğini yaptığı, güvenliği ön planda tutan teknokratlar; ve Andreessen Horowitz gibi özgürlükçü eğilimli firmalar tarafından yönetilen, kendilerini “tekno-iyimserler” olarak tanımlayanlar.

Teknokratlar güvenlik taahhütleri veriyor, komiteler oluşturuyor ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar kuruyor. Yapay zekanın gücünün farkındalar ve onu kullanmanın en iyi yolunun disiplinler arası işbirliği olduğuna inanıyor. General Catalyst’in CEO’su ve genel müdürü Hemant Taneja yaptığı açıklamada, 35’ten fazla risk sermayesi şirketi ve 15 şirketin , kurucularından olduğu kar amacı gütmeyen Responsible Innovation Labs tarafından yazılan bir dizi ” Sorumlu Yapay Zeka ” taahhüdünü imzalamasına liderlik ettiğini duyurdu. Grup ayrıca Taneja’nın X’te “pratik nasıl yapılır başucu kitabı” olarak tanımladığı 15 sayfalık bir Sorumlu Yapay Zeka Protokolü yayınladı.

Taneja’nın tweet’i hızla orantılandı. Silikon Vadisi yatırımcısı Praying for Exits, Rohan Pandey adlı bir yapay zeka araştırmacısı ile Pandey’in yaklaşan toplantılarını iptal ettiği Sorumlu Yapay Zeka taahhütlerini de imzalayan Insight Partners’taki bir yatırımcı arasındaki mesajların ekran görüntüsünü yayınladı. Pandey, taahhütlerin “açık kaynaklı yapay zeka araştırmalarını tehlikeye atacağını ve düzenleyici yakalamaya katkıda bulunacağını” söyledi.

Bu arada, tekno-iyimserler tweet, podcast ve blog gönderileri aracılığıyla büyük bir duruş sergiliyor. Yapay zekanın gücünün farkındalar ve teknolojiyi iyilik için bir güç haline getirmek için politika yapıcılardan ziyade girişimcilerin en iyi donanıma sahip olduğuna inanıyor. Yapay zeka araştırmacısı ve bilişsel bilim adamı Joscha Bach tweette: “Çocuklarıma vermemin sorun olmayacağını düşündüğüm bir yapay zeka ajanı oluşturmak istiyorum. Kendim için oluşturmak istediğim yapay zekanın aynısı. Benimle konuşacak, bana katılacak, beni genişletecek” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir