Yapay zeka silah tespiti yapabiliyor

0

yapay zeka silah

Geliştirilen yeni bir sistem ile yapay zeka silah tespiti yapabiliyor. Üzerinde silah bulunduran kişi güvenlik birimlerine bildiriliyor ve müdahale için zamandan kazanılabiliyor.

Yapay zeka silah tespiti yaparak güvenliği sağlıyor

Athena Security tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka sistemi, kamu alanlarında güvenliği sağlamak için tasarlandı. Yapay zeka, güvenlik kameralarının çektiği görüntüleri anlık olarak inceleyebiliyor. Daha sonra eğer bir kişinin üzerinde silah tespit ederse, o görüntüyü buluta yüklüyor. Tüm görüntüler yerine güvenlik hassasiyeti içeren görüntünün yüklenmesi ile depolama alanı gereksiz yere kullanılmamış oluyor.

Ayrıca silah bulunan kişi güvenlik görevlilerine bildiriliyor ve gerekli önlemler alınıyor.

Yapay zeka sisteminin doğruluğunu test eden araştırmacılar, silah tespitinde yüzde 99 oranında başarı sağladıklarını belirtiyor.

Yapay zeka tam bir koruma sağlamıyor olsa da güvenlik görevlilerinin daha hızlı müdahale etmesini sağlayarak, olası kötü senaryolarda zaman avantajı sağlayabilir.

Kullanıma hazır olan teknolojinin, okullar ve hastaneler gibi kamu alanlarına entegre edilmesi bekleniyor. Aşağıdaki video ile sistemin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>