Yapay zekalı otonom silahlar geliştirilecek!

0

Yapay zekalı otonom silahlar

KAIST ve Hanwha arasında kurulacak olan yeni ortaklık ile yapay zekalı otonom silahlar geliştirilecek. BM gelecek hafta yapacağı toplantıda, yapay zekalı otonom silahlar için çağrıda bulunacak.

Yapay zekalı otonom silahlar endişeye neden oluyor

Kore İleri Teknoloji ve Bilim Enstitüsü (KAIST), savunma üreticisi Hanwha Systems ile ortaklık kuracağını duyurdu. Kurulacak olan bu ortaklık, yapay zekanın silahlarda kullanılacağı anlamına geliyor. Bu haberlerden sonra dünyanın dört bir yanındaki akademisyenler, KAIST’in Güney Kore’nin en büyük silah üreticisi ile işbirliği yapmasını boykot için çağrıda bulundu.

KAIST ve Hanwha arasındaki işbirliğinde ana hedefte “askeri silahlara uygulanacak yapay zeka teknolojileri geliştirmek” için “Ulusal Savunma ve Yapay Zeka Yaklaşım Araştırma Merkezi” kurulması var.

Tüm bu gelişmelerin ardından, BM otonom silahları tartışmak üzere gelecek hafta Cenevre’de toplanacak. BM’den 20’den fazla ülke, katil robotlar üzerinde tam bir yasak oluşturmak için tekrar bir çağrıda bulunulacak.

New South Wales Üniversitesi’nden Toby Walsh yaptığı açıklamada “Askeri bağlamda da dahil olmak üzere hayat kurtarmak için yapay zeka ile yapabileceğiniz pek çok harika şey var. Ancak amacın açık bir şekilde otonom silahlar geliştirmek olduğunu ve bunun gibi bir ortaklığın büyük bir endişe kaynağı olduğunu” söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>