2017 yılının en güvenli şifreleri

0

güvenli şifreler

Kişisel verilerin çalınmasına karşı alınacak en iyi önlem güvenli şifreler kullanmak. Her yıl en çok tercih edilen 123456 gibi şifrelere yönelik raporlar yayınlanıyor. Bu yazımızda ise en güvenli şifreler için bir liste sunduk.

En güvenli şifreler listesinde ilk 10

Virginia Tech Üniversitesi ve güvenlik firması Dashlane, çevrimiçi forumlardan ve veri arşivlerinden 61 milyondan fazla şifreyi analiz etti. Bu analiz sonrası, en sık kullanılan şifrelerin listesi derlendi ve insanların şifrelerini web sitesinden web sitelerine nasıl değiştirdikleri analiz edildi.

İnsanların sayı ve harf kombinasyonlu şifrelerde, parmaklarını klavye etrafında dolaştırdıkları sonucuna varıldı. Araştırmacılara göre bu kombinasyonlardan en iyileri şu şekilde oldu:

1q2w3e4r

1qaz2wsx

1qazxsw2

zaq12wsx

! Qaz2wsx

1qaz @ wsx1q2w3e4r

1qaz2wsx

1qazxsw2

zaq12wsx

! Qaz2wsx

İlginç bir şekilde insanların marka isimlerini şifrelerinde kullandığı da tespit edildi. En sık kullanılan 10 marka şifresi ise aşağıdaki gibi oldu:

myspace *2016 yılında hacklendi

mustang

linkedin *2016 yılında hacklendi

ferrari

playboy

mercedes

cocacola

snickers

corvette

skittles

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>