3D baskılı göğüs kafesi implante edildi!

0

Daha önce nadir rastlanan kemik bir kanseri teşhisi konan New Yorklu 20 yaşındaki kadına, CSIRO ve Anatomics tarafından üretilen bir 3D baskılı göğüs kafesi implante edildi.

3D baskılı titanyum ve polimer göğüs kafesi, CSIRO tarafından Melbourne merkezli tıbbi cihaz şirketi Anatomics ile ortak olarak üretildi. 3D baskı, implantların kişiye özel olarak üretilmesini sağladığı için benzersiz bir uyum gösteriyor. Ayrıca üretimin hızlı bir şekilde yapılabiliyor olması da hastanın ameliyat için beklediği süreyi büyük ölçüde kısaltıyor.

CSIRO ve Anatomics, daha önce 2015 yılında İspanya’da 54 yaşındaki sarkom hastasına göğüs kafesi protezleri üretmek için ortaklık kurmuştu. Cerrahi ekip karmaşık geometrik yapı nedeniyle 3D baskının kullanılmasına karar vermiş ve cerrahi operasyondan sadece 12 gün sonra hasta taburcu edilebilmişti.

Sağlık sektöründe kullanılan 3D baskı teknolojisi, cerrahi ekipmanların hastanın anatomisine uygun bir şekilde tasarlanıp, hızlı bir şekilde üretilmesini sağlıyor. Ayrıca medikal üreticiler için de baskı işlemi için gereken miktarda titanyum kullanılmasını sağlayarak, atık malzeme oluşmasını önlüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>