ABD senatosu ZTE yasağını onadı

0

ABD Senatosu kısa süre önce ZTE gibi bazı Çinli elektronik üreticilerinin ürünlerinin ABD kamu kurumları için güvenlik riski oluşturduğunu savunarak bu şirketlerin ürünlerinin ABD’de yasaklanmasına yönelik yasa tasarısı hazırlamıştı.

Trump ZTE’yi savunuyor

Bu tasarı üzerine iflas kararı açıklamaya hazırlanan ZTE’yi kurtarmak ise Çin Devlet Başkanı’na düşmüştü. Trump ile özel olarak görüşen Çin lideri, Trump’ı ikna etmişti.

Trump şimdi ZTE’ye karşı ambargoyu engellemek istese de ABD senatosu Trump ile aynı fikirde değil. Senatoda oylanan tasarıyla 85’e karşı 10 oyla, ZTE gibi güvenlik tehdidi oluşturan şirketlere ambargo uygulanması kararı kabul edildi.

Böylece artık ZTE’nin ABD’de ürün satması çok zor olacak. Bu aynı zamanda Çin’li teknoloji devinin iflas etmesi anlamına da gelecek. 

Şimdi Çin bu karara karşı hangi ABD şirketine, nasıl bir misilleme yapacak, dünya bu gelişmeyi bekliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>