Acronis tam disk imajı ile yedeklemeye hız katıyor

0

Günümüzde veri güvenliği konusu yedekleme ve felaketten kurtarma bağlamında genel veri yönetiminin ayrılmaz parçası oldu. Disk imajı teknolojisi ile verileri hızlı eşitleme, hızla güncelleme ve ihtiyaca göre önceliklendirme alanlarında kullanışlı çözümler sunan Acronis şirketlerde çevik dijital dönüşümü hızlandırıyor. Disk imajı gerçek zamanlı güncelleme ve yedekleme seçenekleri ile bulut üzerinde aynı dosya üzerinde çalışan farklı mobil cihazların dinamik olarak eşitlenmesini sağlıyor. Şirketlerde veri yedekleme, felaketten kurtarma, tam disk imajı ve çevik dijital dönüşüm teknolojilerinin yakın geleceğini Acronis İtalya, İberik ve Türkiye Ülke Müdürü Mauro Papini ile konuştuk.

Hangi ürün ve hizmetlerde farklılaşıyorsunuz?

Acronis’in esas yaptığı iş veri güvenliği. Ancak biz veri depolama yönetimi, yedekleme, transfer ve felaketten kurtarma çözümlerine odaklanıyoruz. Bu bağlamda veri güvenliğinin antivirüs yazılımları ile aslında pek ilgisi yok. Elinizde bir veri var ve bu verinin bağlı olduğu yerler var. Biz bu veriyi güvenlikte, canlı tutmaya çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirmek için birçok yol var ama bizde hepsinin ortak noktası, bunu mümkün olduğunca basit bir şekilde yapmak.

Basit ve kullanışlı arayüzlerle hızlı kurtarma

Basitliğe ulaşmak için doğal olarak bazı tavizler veriyoruz. Özellikle arayüzün mümkün olduğunca basit olmasına çalışıyoruz; çünkü güvenlik çözümü ile etkileşime geçtiğimiz ve esas iş yapılan yer arayüz. Bu konuda oldukça iddialıyız. Aslına bakarsanız şu anda bizden daha basit ve görece kapsayıcı bir şekilde veri güvenliği hizmeti veren bir alternatif yok. Bu yüzden ürünümüzü büyük şirketler kadar son kullanıcılar da rahatlıkla kullanabiliyor.

Bu bizim temel karakteristiğimiz: Verileri korumaya yönelik yedekleme ve felaketten kurtarma alanında en sade ve kullanışlı çözümleri sunuyoruz. Acronis çözümleri orta ölçekli işletmelerden kurumsal firmalara kadar ölçeklenebiliyor.

Veri odaklı bakış açısı ve disk imajı

Diğer şirketlerden farklı duruş sergilediğimiz diğer temel nokta ise veriye bakış açımız. Biz veriyi her şeyin temeli olarak ele alıyoruz ve bunu diğer şirketlerden çok daha önce yapmaya başladık. Önceki ürünlerimize baktığınızda PC için bir tane, sunucular için bir tane, bulut için başka bir ürün satıyorduk. Hepsine baktığımızda aslında temel teknolojinin hep aynı olduğunu göreceksiniz. Bizim odağımızda olan depolama alanı yönetimi çözümlerinden söz ediyoruz; ama aslında veriyi hep aynı şekilde yönetiyoruz. Diğer yedekleme çözümlerinde veriyi dosyaları kopyalayarak yedekliyorlar. Acronis ise disk imajını kullanarak yedekliyor; yani ham veriye odaklanıyor.

Ham veri yedeklemek işleri hızlandırıyor

Oysa veri önemli olan tek şeydir. Ham veri konusunda uygulamalar veya veri kümeleri arasında bir ayrım yapmıyoruz. Bu yüzden bizim yedekleme programlarımız bilgisayarın tümünün imajını alarak çalışıyor. Bunu başka pek kimse yapmıyor, yeni bir şey ve eskiden hiç yapmıyorlardı.

Bu noktada Watson’la birlikte DNA’nın çifte sarmal olduğunu keşfeden Francis Crick’in Şaşırtan Varsayım adlı kitabını da örnek gösterebiliriz. Crick insan beyni ve bilinçaltıyla ilgili bir soruya şöyle cevap veriyor: “Tabii ki beynimizin nasıl çalıştığını bilmiyoruz. Bunun için bize ikinci bir beyin gerekirdi. Oysa doğa tasarrufludur.”

Müşteri de veri yedeklerden veya felaketten kurtarılan sistemi ayağa kaldırırken o veriyi oluşturan dosya parçacıklarının depolama cihazı diski veya Flash belleğinde tek tek nerede yer aldığını bilmek istemiyor. Sadece verisini kurtarmak istiyor. Disk imajı burada devreye giriyor.

Acronis-büyük_veri-disk_imajı-felaketten_kurtarma-yedekleme

Acronis ve Occam’ın usturası

Felsefede kavramların sayısını gereksiz yere çoğaltmayın ve bilmediğiniz bir şey söz konusu ise önce en basit çözümden veya açıklamadan yola çıkın derler. Acronis disk imajı teknolojisi de bu yüzden sade, hızlı ve verimli olarak tasarlandı. Bizim bütün çözümlerimizin temelinde bu teknoloji var. Spesifik alanlara farklı ürünler üretmemiz gerektiğinde hep bu teknoloji üzerine inşa ediliyorlar.

Dijital dönüşüm için verinin tüm yaşam döngüsünde yönetilmesi gerekli demek istiyorum: Son 3-4 yıldır gerçekleşmekte olan dijital dönüşüm tekilliğe doğru gidiyor. Dijital dünya genişliyor. Artık hayatımızın büyük bir bölümü dijital. Şirketlere de bu bağlamda esnek ve çevik yedekleme çözümleri gerekiyor.

Veriyi tüm yaşam döngüsünde yedekliyor ve eşitliyoruz

Her verinin bir yaşam döngüsü vardır. Bazen farkında bile olmadan kullandığımız araçlar ile sürekli yeni veriler yaratırız. Bu verilerin aslında büyük çoğunluğu o sırada kullanılmayacaktır. Varlıklarının bile farkına varmayız. Ancak bu veriler de günün birinde kullanılabilir, varlıkları fark edilebilir, ihtiyaç duyulabilir. Örneğin hastanede sağlık raporunuzda birçok veri var. Bunların büyük kısmı sağlık sorunları çıkmadığı zaman kullanılmıyor. Kullanıldığı zaman da sadece ihtiyaç duyulan veriler tedaviyle ilgili bağlamda ele alınıyor.

Güncel ve gündemde veriye erişimi önceliklendirmeliyiz

Ancak, doktor sağlık raporunun bir kopyasını bilgisayarında tutacak ve raporu güncellediği zaman bunun hastanenin veri merkezindeki kayıtlara eşitlenmesi gerekecek. Eskiden bunu nasıl yapıyorduk? Laptop diskindeki ilgili dosya parçacıklarına bakıyor, yeni parçacıkları veri merkezindeki sabit disk sürücüsüne tek tek kopyalıyorduk. Eski dosya parçacıklarını yeni sürümleriyle değiştiriyorduk.

Bu zaman alan bir işlemdi. Özellikle de yedekleme ve felaketten kurtarmada; çünkü felaketten kurma 1 gün sürerse 1 günlük iş kaybı binlerce ve milyonlarca dolara mal olabilir. Öte yandan yedekleme de firmalar için tam bir masraf kalemi. Bunun da hızlanması gerek. Ancak, veri odaklı bakıp veriyi de sürücü görüntüsü (disk imajı) olarak gördüğünüz zaman o veriyi analiz etmeden, hangi dosya parçacığı neyin yerine gelecek demeden bir bütün halinde veri merkezine eşitleyip yedekleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde veri merkezinden laptopa indirebiliyorsunuz.

Hızla felaketten kurtarmak için

Bunun en büyük yararlarından biri de farklı model cihazlarda, farklı yazılımlar veya aynı yazılımın farklı sürümleri söz konusu olduğunda verinin uyumluluğunu sağlamak. Disk imajı olarak düşündüğünüz zaman bu veriyi istediğiniz cihazda istediğiniz programla açabilirsiniz. Sonra hasta kayıtlarında analiz yapmak istediğinizde bunu istemcideki yazılım (her gün kullanmaya alışık olduğunuz yazılım) sizin için yapar.

Acronis-büyük_veri-disk_imajı-felaketten_kurtarma-yedekleme
Acronis İtalya, İberik ve Türkiye Ülke Müdürü Mauro Papini

Esnek yedekleme derken bunu kast ediyoruz

Biz verileri kişisel, açık ve işletim sistemi verileri olarak ayırmıyoruz. Bunu depolama ve yedekleme sistemleri değil, erişim yazılımları yapar ve yapmalı. Sonuçta bu verileri güvenli bir yerde istenildiği kadar saklayıp, ihtiyaç doğduğu anda da veriyi önünüze getiriyoruz. Bu verileri aynı zamanda bir cihazdan diğerine aktarabiliyoruz. Bunu da yedeklemeleri buluta yaparak sağlıyoruz. Bir cihaz bozulduğunda veya veri kaybı oluştuğunda basitçe baştan yükleniyor. Veriler ayrıca başka cihazlara da istenirse kısmen yükleniyor. Bunlara mobil cihazlar da dahil.

Bütün bunlar basit gibi görünse de çok ilginç sonuçlara yol açıyor. İstediğim herhangi bir cihazımın yedeklemesini, başka bir cihaz üzerinden yapabiliyorum. Aynı şekilde geri yüklemesini de yapabiliyorum. Artık ihtiyacım olmayan verileri arşivleyip güncel yedeklemeler içerisinden kaldırabiliyorum. Böylece hızlıca ulaşabileceğiniz gündemdeki ve güncel veriler daha hızlı çalışan depolama cihazlarındaki saklanırken (mesela Flash sürücüler) diğerleri sabit disk sürücülerinde veya yedekleme kasetlerinde tutulabiliyor.

Acronis çözümleri veriyi yaşam döngüsü boyunca güvenli bir şekilde depolar ve canlı tutar derken kast ettiğimiz şey bu. Bunu da veriyi disk imajı olarak, ham veri olarak görerek yapıyoruz. Veri yönetimi için hızlı ve çevik bir altyapı sağlıyoruz. Veri yönetiminin detaylarını ise müşteriye, kullanıcıya bırakıyoruz. İstedikleri veriye hızlıca ulaşmalarını sağlamamız yeterli. Böylece yazılım, donanım uyumsuzluğu ve buna bağlı performans kaybı yaşamıyoruz. Burada aslında veriyi klonlamaktan söz ediyoruz.

Yazılım ve donanım uyumluluğu için basit düşünmeli ve basit yedeklemeliyiz

Ünlü bir yazarın yeni romanını düşünün. Bu romanın e-kitap okuyucular için epub dosyasını istediğiniz gibi yedekleyebilir ve kopyalayabilirsiniz. Sizin o kitabı okurken neler hissedeceğiniz veya neler düşüneceğiniz bizi ilgilendirmez. O kitabı okumakla ilgili kendinize özgü bir deneyiminiz var. Yazarın da yazmakla ilgili tecrübesi var. Bunlar metafizik olarak tekil şeyler. Bireyden bireye bir yere kadar aktarılabilirler.

Ancak, Acronis olarak izim işimiz sadece kitabın dosyasını yedeklemek. Ardından siz eskisi gibi o kitaptan anlam çıkarmaya devam edebilirsiniz. Bu örneği bir adım ileri götürürsek: Eski veri depolama ve yedekleme çözümlerinde kitap dosyası kadar yazarın ve potansiyel okurların deneyimlerini de kopyalamaya çalışıyorlardı. Böylece yedekleme içinden çıkılamaz hantal bir hal alıyor ve mobil cihazları da pek desteklemiyordu.

Bulutta işbirliğini destekleyen dinamik yedekleme

Oysa şimdi veriyi dünyanın farklı ülkeleri ve bölgelerindeki yüzlerce kullanıcı için eşitleyerek yedekleyebiliyoruz, yüzlerce mobil cihaza yükleyebiliyoruz. Üstelik aynı proje içinde çalışan 10 kişinin bulutta işbirliği çerçevesinde yaptığı değişiklikleri de (ardışık düzenlemeler dahil) güncelleyip eşitleyebiliyoruz. Bu Google Drive’a yedeklemekten farklı; çünkü klasik yedeklemede arşiv dizinini, dizin ağacını ve klasörleri baştan yaratmak zorunda kalıyorsunuz. Biz ise dosyalarınızı düzeninizi bozmadan aynen aktarıyoruz.

Dijital dönüşüm veri erişiminde çeviklik ister

Ancak, bunu yaparken sizi dosya bulmakta yalnız bırakmıyoruz. Özgün düzeninize bağlı olarak kopyalanan verilerinizi laptopta aramanızı sağlayan arama fonksiyonlarımız tabii ki var. Kurumsal işletmeler bu gibi veri yönetimi operasyonlarında çok daha fazla araca ihtiyaç duyabiliyorlar. Biz bunların hepsini sağlıyoruz. Son kullanıcı ürünlerinde de aslında tüm bu araçlar mevcut. Yalnızca, kullanımı daha kolaylaştırmak adına bu araçlara arayüzde yer vermiyoruz.

Akıllı ve sade arama aracı

Arama aracımız var olan bütün yedeklenen verilerin içerisinde arama yapabiliyor, bulutta olsun ya da olmasın. Böylece ihtiyaç halinde bir verinin nerede olduğu hemen bulunabiliyor. Bunun için, başka yedekleme programlarının yaptığı gibi veri yedeklenirken farklı bir şekilde yapılandırılması da gerekmiyor. Veriyi ne şekilde istiyorsanız, o şekilde yedekleyip depolayabiliyorsunuz.

Acronis-büyük_veri-disk_imajı-felaketten_kurtarma-yedekleme

Hem kurumlara hem de KOBİ’lere çözüm sunuyoruz

Bu yaptıklarımız bizi ister istemez KOBİ’leri hedeflemeye götürüyor. Acronis halka açık olmayan özel şirketler arasında yedekleme, depolama alanı yönetimi ve felaketten kurtarmada hem kurumlar hem de KOBİ’lere kapsamlı çözümler sunan tek şirket.

Kullanışlılık ve basitlik, aynı zamanda kapsamlı araçlar KOBİ’ler için Acronis’i en optimum veri güvenliği aracı yapıyor. 1-500 kişi arası şirketler ile 500-1000 kişilik şirketler için ayrı ürünlerimiz var. KOBİ’lerin, başka kimsenin karşılaşmadığı sorunları oluyor. Biz bu sorunları basitlik ile çözüme kavuşturuyoruz.

KOBİ’lere özel esneklik

KOBİ’lerin genellikle kendilerine arka çıkacak bir IT departmanları olmuyor. Ancak uğraştıkları IT yükü, özellikle veri depolama, yedekleme ve veri güvenliği konularında bireysel kullanımdan da büyük kurumsal şirketlerden de çok farklı. Tabii Amerika ve diğer ülkeler arasında bu konuda farklar var. Amerika’daki KOBİ’ler çoğu ülkede kurumsal firma cirosuna sahip.

Ancak, Amerika’ya özgü bu yapı çevik dijital dönüşümde yerel ve dağıtık yedekleme sistemlerine neden odaklandığımızı da açıklayabilir. Globalde ise en büyük müşteri segmentimiz orta ölçekli işletmeler. İşimizi o kadar iyi yapıyoruz ki Avrupa’daki bazı nükleer santraller bile sistem kapatıldıktan sonra da radyoaktif kalan atıkları ve donanımları denetlemek için bizim veri yedekleme çözümlerimizi kullanıyor.

Geniş portföy, kullanışlı arayüz

Ülkemizde Vodafone Türkiye, TTNET, Doruknet ve Avea gibi telekom şirketlerinin yanı sıra Aksan Sigorta, HSBC, Finansbank, Tofaş, Petrol Ofisi gibi finans, enerji ve otomotiv sektöründen birçok kurum ve kuruluş müşterilerimiz arasında yer alıyor.

Özellikle de veri yedeklemedeki yüksek performansımız uygun maliyetlerimizle birlikte dikkat çekiyor. Kullanışlı ve sade arayüzümüz BT uzmanı olmayan personel tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor. Örneğin İtalya’nın en büyük bankalarından biri eski donanımı yeni modelde konsolide etmek için Balkanlardaki tüm sunucularını sanallaştırma ile tek merkezde, İtalya’da toplamak için bizim sistemimizi kullandı.

Burada ana yedeklemeden değil ama lokal sunucuların verisini taşımaktan söz ediyoruz. Ancak disk imaj sayesinde verileri yeni donanıma, yeni platforma ve yazılıma dosyaların yeri hemen iç kaymadan taşımayı başardı. Sadece bazı dosyalar için küçük güncellemeler yaptılar (yüzde 1-1,5 oranında). Ardından sistemi yeniden başlatıp yeni veri merkezini kullanmaya başladılar. Bütün bunlar için çevik yedekleme çözümlerimize ihtiyaçları vardı.

Acronis-büyük_veri-disk_imajı-felaketten_kurtarma-yedekleme

Veri depolamada yapay zeka dönemi

Acronis olarak yapay zeka destekli akıllı veri transfer sistemleri kullanıyoruz. Bu sistem yeni yazılım ve donanımdan kaynaklanabilecek potansiyel uyumsuzlukları önceden haber veriyor. Bu da özellikle işletim sistemini yeni donanıma imaj olarak aktarmak için önemli; çünkü bankalar gibi kurumsal firmalar işletim sistemine birçok özel uygulama yazıyor. Ancak işletim sistemini bir bütün halinde taşırlarsa bunu yeni donanımda kullanabiliyorlar.

Çözümümüz ayrıca donanımsal yenilemelerde de kullanılıyor. Örneğin Doğu Avrupa’daki birçok şirket, eski donanımlarını konsolide etmeye başladı ve müthiş bir veri yönetimi talebi var. Bu şirketler sunucularına bizim ürünümüzü kuruyorlar ve yedeklerini alıyorlar. İster başka bir sunucuya, isterlerse buluta yedekliyorlar. Daha sonra yine bizim çözümümüzün kurulu olduğu yeni donanımlarına hiçbir sorun ile karşılaşmadan geri yüklüyorlar. Veri transferinin eski donanımdan yeni donanıma geçirilmesi konusunda bundan daha basit bir çözüm şu anda yok.

Bulut bilişim ve mobilite için esnek disk imajı şart

Büyük verinin önümüzdeki 3 yılda geleceği veriyi yerel ve mobil olarak üretildiği yerde izlemek, kayıt altına almak ve çok noktadan aynı anda eşitlemek olacak. Bu noktada Acronis gibi niş alanlarda diğer teknoloji çözümlerine eklenebilen ara katman teknolojileri büyük önem kazanacak; çünkü farklı yazılım ve donanımlar arasındaki açıkları kapatmak için bizim sektörümüze ihtiyaç duyuluyor.

Watson süper bilgisayarının API çözümleri gibi yerel analitiği geliştiren uygulamalar yaygınlaştıkça ve 3D printerlar sayesinde hem e-ticaret, hem lojistik hem de üretimde hiperlokal çözümler yaygınlaştıkça (üretimin bir kısmı yerele kaydıkça) veri yedekleme ile eşitlemenin de önemi artacak. Bunu perakende müşterilerinin online alışveriş yaparken o gün ne satın alacağını tahmin etmeye çalışmak gibi görebilirsiniz. Çoğu zaman müşteri bile markete girince rafta 10 saniye sonra gözüne neyin çarpacağını ve neyi satın alacağını bilmez. Bu yüzden anlık veri analizi yapmak gerekiyor.

Gerçek zamanlı veri yaratıyoruz

Gerçek zamanlı verinin yaratıldığı günümüz mobil dünyasında verinin de gerçek zamanlı olarak veya olabildiğince sık aralıklarla yedeklenmesi gerekiyor. Dinamik bir ortam Acronis’in depolama yönetiminde çevik dijital dönüşüm çözümlerini gerektiriyor; çünkü firmalar da büyük veri içinde hangi veriye ihtiyaçları olacağını önceden bilemeyebilir ve bu da bizi disk imajına geri getiriyor.

Bulutta çalışın ama tavsiyemiz yedekleme yapmanız

Bazı KOBİ’ler dinamik veri eşitleme ortamında tümüyle bulut üzerinden ve veri yedekleme olmadan çalışmayı tercih edebiliyor. Ancak önemsiz gördükleri için yedeklemedikleri bazı verilere yarın ihtiyaçları olabilir. Acronis veri merkezlerini buluttan konsolide eden ve böylece hem merkezi hem de gayri merkezi çalışan dağıtık yedekleme çözümleri ile bu açığı kapatıyor. Özetle diyebiliriz ki Acronis olarak bulutta kullanıcı ile hizmet sağlayıcıyı buluşturan bir katman olarak çözüm sunuyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>