Amazon hissedarları yüz tanıma teknolojisini oylayacak

0

Amazon’un yapay zeka teknolojilerine yaptığı yatırım şirkete büyük gelir kapıları açsa da bazı alanlarda başını da ağrıtıyor.

Herkes herkesin yüzünü tanımamalı

Şirketin, yüz tanıma teknolojilerini üçüncü parti şirketlere satması, Amazon hissedarlarını ikiye böldü. Bu teknolojinin demokratik olmayan toplumlarda sivil toplum örgütü çalışanlarını tehlikeye düşürebileceğini ve hatta modern toplumlarda bile mahremiyet hakkının ihlaline neden olabileceğini savunanlar, şimdi teknolojinin kontrolsüzce dağıtılmasını engellemek için sembolik bir oylama yapacaklar. 

22 Mayıs’ta düzenlenecek oylamaya kadar Amazon’un hissedarı olan bazı sivil toplum örgütleri, bu konuda propagandalarıyla medyada da yoğun yer kaplayacak gibi görünüyorlar. Hissedarların isteği ise basit: Yüz tanıma teknolojilerinin satılacağı üçüncü parti müşteriler çok dikkatle araştırılsın ve demokratik haklar konusunda sabıka kaydı olan kurumlara bu teknolojiler satılmasın.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>