Amazon termal kamera kullanmaya başladı

0

Amazon termal kamera

Sağlık önlemleri kapsamında Amazon termal kamera kullanmaya başladı. Böylelikle çalışanların vücut sıcaklıkları periyodik olarak kontrol ediliyor.

Amazon termal kamera ile ateş ölçüyor

Koronavirüs salgını birçok sektörde üretim ve hizmetleri durdursa da Amazon gibi dev şirketler, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışmalarına devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle, Amazon aldığı önlemlere bir yenisini daha ekledi.

Amazon, ABD’de bulunan 70’den fazla deposuna termal kamera koydu. Bu kameralar ile depodaki çalışanları vücut sıcaklıklarının takip edildiği, yüksek sıcaklık uyarısı alındığında ise termometre ile kontrol amaçlı ölçüm yapıldığı belirtiliyor. Böylelikle koronavirüsün en önemli belirtilerinden biri olan yüksek ateş durumunun sürekli izlenerek gerekli önlemlerin alındığı vurgulanıyor.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanlar tarafından sık sık eleştiriler alan Amazon, kroonavirüs döneminde de en çok eleştirilenlerden biri oldu. Amazon’un çalışanlar için maske dağıtmaya Nisan ayında başlaması ve termal kamera sisteminin henüz yeni kurmuş olmasının, gerekli önlemleri almada geç kalındığı yönünde eleştiriler alıyor.

31 Mart’ta Amazon çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetmiş, Amazon ise bu kişinin tatilde virüsü kaptığını ve 6 Mart’tan beri çalışmadığını duyurmuştu.

24 Nisan’da Fransa’da bulunan Amazon deposunda çalışanlar kötü çalışma koşulları bulunduğu gerekçesiyle sanal bir protesto gerçekleştirecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>