Amerikan maliyesi Coinbase’in peşinde

0

Bitcoin

Bitcoin’deki abartılı yükselişle beraber dijital paralara karşı gelişen büyük ilgi maliyenin de gözünden kaçmıyor. Piyasadaki 200 milyar doları kimlerin elinde tuttuğunu ve bu paraların vergisinin ödenip ödenmediğini sorgulayan ABD maliye ve vergi idaresi IRS, dünyanın en önemli Bitcoin borsalarından Coinbase’a karşı açtığı davayı kazandı.

Doğru vergi dairesine

Davanın sonucuna göre Coinbase, kendisine üye olan 14355 kripto para tacirinin kimliklerini IRS’ye bildirmek zorunda.

Coinbase’in kullanıcı sayısı aslında bu rakamdan çok daha fazla ancak IRC’nin peşinde olduğu isimler, 2013-2015 tarihleri arasında 20 bin dolardan fazla alışveriş yapan isimler. Bunların sayısı ise 14355 kişi olarak tespit edilmiş.

IRS, yani ABD maliyesi, Bitcoin üzerinden belli bir kazanç sağlayan ABD vatandaşlarının gelir vergisi ödemesini istiyor ve bu amaçla da ABD’de faaliyet gösteren Bitcoin borsalarının peşine düşmüş durumda. IRS’in Bitcoin’den vergi almayı başarması halinde, Bitcoin’in çıkış noktası olan merkezi otoritenin kontrolü olmadan, vergisiz, cezasız para yönetimi fikri de anlamsızlaşmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>