Techinside Google News
Techinside Google News

Apple antitröst davası büyüyor!

Apple antitröst şikayeti ile ABD Adalet Bakanlığı ve 16 başsavcı ilgileniyor. Apple antitröst şikayeti için Apple’dan merak edilen açıklama geldi.

The Coalition for App Fairness (CAF) genel müdürü Rick VanMeter, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve 16 başsavcı Apple’ı yasadışı yollardan antitröst yasasını ihlal etmekle suçladı. Apple’a karşı bir antitröst şikayetinde bulunduktan sonra aşağıdaki açıklamayı yayınladı.

Apple antitröst şikayeti için açıklama

Apple antitröst şikayeti açıklamasında: “Bugünkü duyuruyla Adalet Bakanlığı, Apple’ın rekabeti engelleyen ve Amerikalı tüketicilere ve geliştiricilere zarar veren mobil uygulama ekosistemi üzerindeki baskısına karşı güçlü bir tavır alıyor. DOJ şikayeti, Apple’ın uzun yasa dışı davranış geçmişini detaylandırıyor; fiyatları artırmak, fahiş ücretler almak, kullanıcı deneyimlerini kötüleştirmek ve rekabeti engellemek için App Store yönergelerini ve geliştirici anlaşmalarını kötüye kullanmak. DOJ, Apple’ın kötü niyetli davranışının pek çok zararını fark eden ve bu soruna çözüm bulmak için çalışan dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle birlikte çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda bu vaka ortaya çıktıkça, tüm mobil uygulama denetleyicilerinin rekabete aykırı uygulamalarına son vermek için şimdi daha fazlasının yapılması gerekiyor. Ücretsiz ve açık bir mobil uygulama pazarı oluşturmak için Kongre’nin Açık Uygulama Pazarları Yasası gibi iki partili yasaları geçirmesi zorunlu olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -

Dijital Piyasalar Yasası (DMA) Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girdiğinde Spotify, Apple’a karşı daha düşmanca davranmaya başladı . DMA’nın AB’de rekabeti kolaylaştırması gerekiyordu, ancak Spotify, Apple’ın ek geliştirici ücretleri ekleyen DMA uyumluluğu planlarını ” tam ve tam bir saçmalık ” olarak nitelendirdi. Spotify CEO’su Daniel Ek: “Yıllarca dünya çapındaki düzenlemeleri atlatarak bu kadar aşırı suiistimalden paçayı kurtardıklarını izledikten sonra Apple’ın buna uyma niyetinden şüpheliydim. Kim olmazdı? Ama kanun kanundur, değil mi? Eğer Apple iseniz hayır…” dedi.

Ancak Apple, CAF’ı kötü adam olarak görüyor. DOJ’un antitröst davasıyla ilgili gazetecilere verdiği brifingde Apple, CAF’yi kendi çıkarları için Apple’ı çökertmeye çalışan şirketler ağının parçası olarak konumlandıran bir slayt gösterdi. Apple yaptığı açıklamada: “Bu dava, kim olduğumuzu ve Apple ürünlerini rekabetin yoğun olduğu pazarlarda farklı kılan ilkelerimizi tehdit ediyor. Başarılı olursa, donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği, insanların Apple’dan beklediği türden teknolojiyi yaratma yeteneğimizi engelleyecek. Bu aynı zamanda tehlikeli bir emsal oluşturacak ve hükümete, insanların teknolojisini tasarlama konusunda ağır bir müdahalede bulunma yetkisi verecek. Bu davanın gerçeklere ve hukuka aykırı olduğuna inanıyoruz ve buna karşı güçlü bir şekilde savunacağız” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir