iPhone’u kırmak pahalıya patladı

0

San Bernardino saldırısındaki tetikçilerden birine ait olan kilitli iPhone’daki verilere ulaşmak isteyen FBI, üretici firma Apple’dan destek istemiş, teknoloji devi ise kullanıcı mahremiyetini öne sürerek bu talebi reddetmişti. Sonrasında mahkemelere taşınan bu talep hakkında izin çıkmayınca, federal büro sorunu bir güvenlik şirketiyle halletti. En çok merak edilen soruların başında “iPhone FBI’a kaça mal oldu” geliyor.
Geçtiğimiz hafta Londra’daki Aspen Güvenlik Forumunda konuşan FBI Başkanı James Comey bu sorudan kaçamadı ancak incelikli bir yanıt vermekten de geri durmadı. Etkinlikteki moderatör, FBI’ın iPhone’u kırmasını sağlayan yazılıma ne kadar ödediklerini sorunca, Comey şu yanıtı verdi: “Çok para ödedik. İşimde geri kalan sürede, yani yedi yıl dört ayda alacağım toplam paradan daha fazlasını ödedik ama bence değdi.”
BI haberine göre FBI Başkanı James Comey Ocak 2015 itibarıyla yılda 183 bin 300 dolar maaş alıyor. Bu maaşa zam gelmemesi ve prim alınmaması durumunda dahi yedi yılda kazanılacak para 1,5 milyon dolara yaklaşıyor. Diğer bir deyişle FBI, tetikçinin kilitli telefonuna sızabilmek için 1,3 milyon dolardan daha fazla para ödedi.

iPhone FBI’in zirvesine yerleşti

Bu miktar aynı zamanda FBI’ın kamuya açık olan “hack ödemeleri” arasında zirveye oturuyor. Daha önce bilinen en yüksek ödeme, yine bir bilgi güvenliği şirketi olan Zerodium’a yapılan 1 milyon dolar olmuştu. FBI bu olayda da telefonlara sızma girişimi için destek almıştı.
Comey’in açıklamasına göre ödemenin makul olmasının bir diğer sebebi ise aynı teknolojinin benzer olaylarda kullanılabilecek olması. FBI Başkanı, iOS 9 yüklü tüm iPhone 5C cihazlarda aynı yöntemle giriş yapılabileceğini belirtiyor. Biz muhtemelen öğrenemeyeceğiz ancak, FBI’ın bu yöntemi sıkça kullanacağını tahmin etmek güç değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>