Apple, kullanıcı verilerine erişimi sınırlıyor

0

Facebook’un kullanıcı verilerini kontrolsüz şekilde önüne gelen şirkete sattığının anlaşılmasıyla patlak veren skandallar silsilesi, Apple’ı bu alanda önlem almaya yöneltti.

iOS kullanıcıları güvende mi?

iOS ortamı için uygulama geliştirenler daha önce iOS kullanıcılarının kontak listelerine veya farklı kişisel verilerine sınırsızca ulaşabiliyor ve bu verileri çekip üçüncü parti şirketlere satabiliyordu. Resmi olarak bunu yapmaları yasak olsa da bazı geliştiricilrin topladıkları verileri sattığına dair duyumlar herkesçe malumdu.

Apple şimdi bu verilere erişime çok ciddi bir sınırlama ve kimin hangi veriye eriştiğinin anlaşılması için kontrol mekanizmaları getirmeye hazırlanıyor. Şirket bu amaçla geliştirici sözleşmelerini yeniden düzenledi ve şimdiden sözleşmeleri güncellemeye başladı. Artık kullanıcı verilerini amacının dışında kullanmaya kalkışan geliştiriciler, dünyanın en güçlü şirketini karşısında bulacaklar. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>