Apple’dan Pokemon Go açıklaması

0

Mobil dünyanın yeni çılgınlığı haline gelen Pokemon Go furyasıyla ilgili şaşırtıcı istatistikler adeta yağmur olup yağıyor. Son açıklama ise Apple’dan geldi: Tech Insider’a konuşan şirket yetkilileri, Pokemon Go’nun ilk hafta indirme rekorunu kırdığını duyurdu.

Mobil uygulama mağazası kavramını hayatımıza kazandıran App Store, iPhone uygulamalarını sergilemeye başlayalı yaklaşık sekiz yıl oldu. Bu uzun süre boyunca hiçbir oyun veya uygulama, yayınlandığı ilk haftada Pokemon Go kadar indirilmedi. Üstelik oyun ilk haftada sadece ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda bölgelerinde yayındaydı. Dünyanın geri kalanı bu oyunu kendi ülkelerinde resmi yollarla indiremedi.

Buna karşın Niantic’in artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini Pokémon evreniyle birleştiren yapım, bir kuşağı nostalji bombardımanına tutarak, tüm zamanların ilk haftada en çok indirilen uygulaması olmayı başardı. Apple bahsi geçen rekorun haricinde herhangi bir detay vermedi. Örneğin Pokemon Go’nun yapımcısına ne kazandırdığını halen bilmiyoruz.

Dahası, App Store üzerinden uygulamayı edinen iPhone kullanıcıları, toplam Pokemon avcılarının oldukça küçük bir bölümünü oluşturuyor. Android tarafında çok daha kalabalık bir kitle mevcut. Google Play tarafında açıklanacak bir rekor kimseyi şaşırtmayacak olsa da, Apple’ın üçüncü parti bir uygulama için açıklama yapması dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>