Apple’ın piyasa değeri 900 milyar doları geçti

0

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma yarışında Apple artık finish çizgisine 100 milyar dolar mesafede duruyor. 

Son çeyrek mali raporunu açıklamasının ardından yeni iPhone’un da satışa çıkmasıyla borsada hisse değeri yükselen Apple’ın toplam şirket değeri 900 milyar doları geçti. 

1000 dolarlık iPhone bereketi

Şirketin 2018’e 1 trilyon dolarlık şirket olarak girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Noel döneminde 1000 dolarlık iPhone X satışlarının da etkisiyle önemli bir gelir elde etmeyi planlayan Apple’ın, yılın son çeyreğinde 74-87 milyar dolar arasında kazanç elde edeceği düşünülüyor. 

Bu yüksek kazanç rakamının etkisiyle borsada Apple hislerine yönelik artacak talebin şirketi 2018’in başında 1 trilyon dolara taşıyacağı düşünülüyor.

iPhone üreticisinin en yakın takipçisi ise şu anda 700 milyar dolarlık şirket değeri ile 200 milyar dolar geriden geliyor ve çok büyük bir sürpriz veya kriz yaşanmazsa, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma şansı yok gibi görünüyor ama yine de Google’ın dünyanın ikinci 1 trilyon dolarlık şirketi olacağı anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>