Avustralya sosyal medya kullanımında ebeveyn izni isteyecek

0

Avustralya sosyal medya

Reşit olmayanlar için Avustralya sosyal medya kullanımında ebeveyn izni isteyecek. Böylelikle kullanıcıların ebeveynlerinin kontrolünde kalması hedefleniyor.

Avustralya sosyal medya kullanımına ebeveyn izni getiriyor

Avustralya, sosyal medya şirketlerinin 16 yaşın altındaki kullanıcılar için ebeveyn izni almasını planlıyor. Yayınlanan yasa tasarısına göre, buna uymayan internet platformları için 7.5 milyon dolara kadar para cezası verilmesi düşünülüyor.

Çevrimiçi Gizlilik Yasası, Reddit gibi anonim forumları ve Bumble gibi akıllı telefonla tanışma uygulamalarını içeren sosyal medya şirketlerinin de kullanıcıların yaşlarını belirlemek ve veri toplarken çocukların ilgi alanlarına öncelik vermek için tüm makul adımları atması gerektiğini söyledi.

Önerilen yeni kurallar, Avustralya’yı sosyal medya için yaş kontrolleri açısından en katı ülkeler arasına yerleştirecek ve medya kuruluşları için zorunlu lisans ödemelerini ve çevrimiçi yanlış bilgilendirmeye karşı yasaları sertleştirme planlarını takiben teknolojinin gücünü dizginleme çabalarına dayanacak.

Facebook’un Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kamu politikası direktörü Mia Garlick yaptığı açıklamada, şirketin önerilen yasayı gözden geçirdiğini ve “Avustralya’nın gizlilik yasalarının, bizim yaptığımız inovasyon ve yeni teknoloji hızıyla karşılaştırılabilir bir hızda gelişmesini sağlamanın önemini anladığını” söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>