Beton çatı enerji üretebiliyor!

0

ETH Zurich’ten bir ekip, güneş enerjisini kullanarak enerji üreten ve ürettiği enerjiyi saklayan beton çatı geliştirdi. Prototip aşamasında olan beton çatı enerji dostu olmasının yanı sıra mimari tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Beton çatı enerji üretip saklayabiliyor

Güneş enerjisini kullanarak enerji üreten beton çatı, tahmin edilenin aksine güneş paneli teknolojisini direkt olarak kullanmıyor. Kullanılan özel malzeme ve iki katmanlı tasarım, beton çatının enerji dostu bir yapı kazanmasını sağlıyor.

Çatıdaki ilk iç beton tabakası, ısı düzenleyici bobinlerin yanı sıra izolasyonla kaplanmış. İnce olan ikinci beton katman, fotovoltaik hücrelerin ince film tabakasını bulunduruyor. Bu şekilde 7.5 metre yüksekliğinde ve 160 metrekarelik bir alanı kapsayan enerji dostu çatı geliştirilmiş. Üstelik, ince tabakalı beton katmanlar, çatı kenarından destekleme yapısına kadar sadece 3 cm ve 12 cm arasında kalınlığa neden oluyor.

Yeni malzeme yapısının yakın gelecekte tüm binalarda kullanılabilir hale getirilmesi umuluyor. Özellikle püskürtülebilir bir malzemeye dönüştürülebilirse yeni malzeme birçok binaya entegre edilebilir.

Aşağıdaki video ile çatı hakkındaki ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Ki1EcBCurqc]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>